REKLAMA
 
REKLAMA

Arabski fundusz wchodzi w offshore na Bałtyku

Arabski fundusz wchodzi w offshore na Bałtyku
fot. Iberdrola

Morska farma wiatrowa, którą Iberdrola buduje w Niemczech, będzie współfinansowana przez Masdar. Wartość całego projektu wyceniana jest na ponad 1,5 mld euro.

Arabska spółka Masdar będzie współinwestorem morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. To projekt realizowany przez hiszpańską Iberdrolę w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Firmy w ubiegłym tygodniu podpisały w Madrycie umowę w tej sprawie.

Jak informuje hiszpański koncern energetyczny, zachowa on większościowy pakiet (51 proc.) udziałów w inwestycji i będzie zarządzać farmą wiatrową. Iberdrola ma zapewniać m.in. usługi serwisowe związane z inwestycją.

REKLAMA

Baltic Eagle

Morska farma wiatrowa Baltic Eagle ma osiągnąć moc zainstalowaną 476 MW. Jej wartość wyceniana jest na 1,6 mld euro.

Instalacja składać się będzie z 50 turbin wiatrowych umieszczonych na fundamentach jednopalowych, każda o mocy jednostkowej 9,53 MW. Szacowana roczna produkcja energii wynosi 1,9 TWh. Taka ilość energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu 475 tys. gospodarstw domowych i pozwolić na zaoszczędzenie 800 tys. ton CO2 w skali roku.

Uruchomienie farmy wiatrowej na niemieckim Bałtyku planowane jest na koniec 2024 roku. Inwestor ma zagwarantowaną na pierwsze 20 lat minimalną taryfę w wysokości 64,6 euro/MWh. Jak informuje hiszpański koncern, już zawarł on kontrakty na sprzedaż 100 proc. energii.

Liderzy na globalnym rynku OZE

Masdar angażuje się w inwestycje związane z produkcją czystej energii od 2006 r. W 40 krajach realizuje projekty o łącznej mocy ponad 20 GW. Globalny portfel inwestycji Masdaru ma być warty 30 mld dolarów.

REKLAMA

Iberdrola to hiszpański koncern energetyczny, który należy do globalnych liderów w inwestycjach w energetyce odnawialnej. Realizuje projekty obejmujące m.in. fotowoltaikę, energetykę wiatrową na lądzie i morzu, a także zielony wodór. W morskiej energetyce wiatrowej firma osiągnęła 3 GW mocy w swoich projektach na różnych etapach rozwoju.

W ramach aktywności w sektorze wodorowym Iberdrola w ubiegłym roku uruchomiła największy w Europie zakład wytwarzania ekologicznego wodoru do zastosowań przemysłowych. Elektrolizer działa w Puertollano w Hiszpanii. Jego zdolność produkcyjna sięgać ma 3 tys. ton wodoru rocznie. Więcej na ten temat w: Iberdrola uruchomiła ogromny zakład produkcji ekologicznego wodoru.

W ubiegłym roku podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Ignacio Galán, dyrektor generalny Iberdroli, zadeklarował, że jego firma zainwestuje w zielony wodór 3 mld euro.

Hiszpańska spółka jest aktywna także na rynku polskim. Rok temu dzięki umowie ze spółką Augusta Energy Iberdrola powiększyła swój portfel projektów w naszym kraju o 98 MW. Kontrakt objął projekty wiatrowe i słoneczne w fazie budowy. Więcej na temat transakcji w artykule: Iberdrola przejmuje projekty fotowoltaiczne i wiatrowe w Polsce.

Klika lat temu Iberdrola prowadziła też negocjacje z Eneą na temat wspólnej budowy farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Ostatecznie jednak firmy zrezygnowały z dalszych rozmów, nie podając przyczyny takiej decyzji.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA