Ignitis ograniczy inwestycje PV w Polsce. Powodem problemy z przyłączeniami

Ignitis ograniczy inwestycje PV w Polsce. Powodem problemy z przyłączeniami
fot. Ignitis

Wyniki finansowe Grupy Ignitis za dziewięć miesięcy 2022 roku pokazują stabilny wzrost w obszarze OZE. Skorygowany zysk EBITDA w tym okresie wyniósł 357,2 mln euro, z czego połowę wypracowały zielone moce wytwórcze grupy.

Jak informuje Grupa Ignitis, w tym roku zrealizowała ona rekordowo wysokie inwestycje, które wzrosły prawie trzykrotnie i osiągnęły kwotę 367,8 mln euro. Portfel zielonej generacji zwiększył się o około 1,9 GW – do 3,3 GW, w tym 0,3 GW powstało w Polsce (2,0 GW na Litwie, 1 GW na Łotwie).

Zarząd Grupy Ignitis zamierza zainwestować cały dodatkowy zysk wypracowany w tym roku z zielonych mocy wytwórczych w budowę nowej infrastruktury energetycznej na Litwie.

REKLAMA

Wzrost zadłużenia

Według informacji Ignitis w pierwszych dziewięciu miesiącach br. kapitał obrotowy netto grupy wzrósł o 582,3 mln euro względem stanu z 31 grudnia 2021 roku – osiągnął poziom 1068,7 mln euro. To doprowadziło do ujemnego wolnego przepływu środków pieniężnych w wysokości 626,6 mln euro. Niewielka część dodatkowego kapitału obrotowego netto została sfinansowana przez zwiększony skorygowany EBITDA, reszta została pokryta zaciągniętym kredytem, co spowodowało wzrost zadłużenia netto do 1,5 mld euro.

Jak podaje spółka, głównymi przyczynami tej sytuacji były niższe ceny energii zawarte w regulowanych taryfach dla klientów w porównaniu do rzeczywistych cen rynkowych oraz wstrzymanie zakupów gazu ziemnego od Gazpromu i zastąpienie go ładunkami LNG od początku kwietnia 2022 roku.

Plany Ignitis w obszarze OZE

REKLAMA

Jak informuje Ignitis, realizacja portfela projektów OZE przebiega zgodnie z planem. Grupa obniżyła jednak oczekiwaną moc i CAPEX polskiego portfela fotowoltaicznego „ze względu na problemy z dostępnością sieci w Polsce” – odpowiednio do około 40 MW (z 80 MW) i do 30 mln euro (z 50 mln euro).

O planach zainwestowania 50 mln euro w Polsce litewski koncern informował w listopadzie ubiegłego roku. Miał wówczas podpisać warunkową umowę zakupu 100 proc. udziałów wybranych firm budujących elektrownie PV o łącznej mocy do 80 MW. Teraz założenia te zostały zweryfikowane.

Ignitis realizuje w Polsce także wieloskalowe projekty wiatrowe. W zeszłym roku uruchomił swoją pierwszą farmę wiatrową – Pomerania – której łączna moc wynosi 94 MW. Farma zlokalizowana jest w pobliżu Malborka i w skali roku ma wytwarzać około 300 GWh energii elektrycznej. Inwestycja objęta jest rozliczeniami w systemie aukcyjnym, w którym Ignitis posiada prawo do uzupełnienia ujemnego salda do poziomu 214,98 zł/MWh.

W sierpniu tego roku spółka wystartowała z budową nowej farmy wiatrowej w Bąkowie na Dolnym Śląsku – o mocy 50 MW. Produkcja energii ma się rozpocząć w czwartym kwartale 2023 roku i jej szacowany wolumen wyniesie około 122 GWh rocznie. Inwestycja kosztować ma około 70 mln euro.

Grupa Ignitis ma w planach pozyskanie w Polsce portfela sprzedaży do klientów końcowych w wysokości 4–5 TWh w ciągu kilku najbliższych lat. Do 2025 roku chce zwiększyć w naszym kraju moc zainstalowaną w OZE o 300 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.