REKLAMA
 
REKLAMA

Vestas z warunkową umową na dostawę turbin wiatrowych dla Baltic Power

Vestas z warunkową umową na dostawę turbin wiatrowych dla Baltic Power
Fot. Baltic Power

Duński producent turbin wiatrowych podpisał warunkową umowę na dostawę elektrowni wiatrowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, która powstanie w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Morska farma wiatrowa Baltic Power, na której potrzeby turbiny dostarczy Vestas, to wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen (51 proc. udziałów) i Northland Power (49 proc.). Farma wiatrowa zlokalizowana będzie około 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Łeby i Choczewa.

Na powierzchni około 130 km2 stanie 76 turbin Vestas, każda o mocy 15 MW. Są to obecnie jedne z najbardziej zaawansowanych morskich turbin wiatrowych dostępnych na rynku. Baltic Power jest jedną z pierwszych morskich farm wiatrowych na świecie, na której zostaną zainstalowane. Największe elektrownie wiatrowe Vestasa mają wysokość ponad 200 metrów, a powierzchnia wirnika każdej turbiny wynosi około 43 tys. m2.

REKLAMA

Vestas podaje, że turbina V236-15,0 MW będzie wytwarzać ilość energii równą rocznemu zapotrzebowaniu około 20 tys. gospodarstw domowych, co pozwoli zapobiegać emisji ponad 38 tys. ton CO2 rocznie.

Duński producent poinformował, że gdy warunkowa umowa dotycząca projektu Baltic Power przełoży się na wiążące zamówienie, poda informacje o tym w osobnym komunikacie.

REKLAMA

Niedawno Rada Nadzorcza Orlen podjęła warunkową decyzję inwestycyjną dla tego projektu, co przybliża finalizację etapu projektowego. Budowa ma się rozpocząć po zakończeniu procesu pozyskiwania finansowania i skompletowaniu pozwoleń budowlanych. Zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów pod elektrownie wiatrowe na Baltic Power przewidziano w 2024 roku, w kolejnym roku montowane będą turbiny, kable i stacje, a w 2026 r. farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku.

Transportem i instalacją turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power zajmie się duńska firma Cadeler.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o. o.

 

REKLAMA
Komentarze

A i co nie plujecie już na lewaków i ekologów, nawet prawicowy pis z obajtkiem inwestują w wiatraki na morze na razie na papierze.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA