REKLAMA
 
REKLAMA

Nowe farmy wiatrowe w 54 krajach. Światowa energetyka wiatrowa na fali

Nowe farmy wiatrowe w 54 krajach. Światowa energetyka wiatrowa na fali
fot. Suzanne Dorst/Unsplash

Ubiegły rok był rekordowy dla globalnej energetyki wiatrowej. Przybyło 116,6 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych, a skumulowana ich moc przekroczyła 1 TW. 

Międzynarodowe stowarzyszenie Global Wind Energy Council (GWEC) przedstawiło najnowsze dane na temat energetyki wiatrowej. Według raportu GWEC rok 2023 był rekordowy pod względem wzrostu zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej. Globalnie dodano 116,6 GW mocy w instalacjach wiatrowych, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym (r/r).

Autorzy raportu wyliczają, że globalny sektor wiatrowy osiągnął w ubiegłym roku krok milowy, przekraczając 1 TW mocy zainstalowanej. Dokładnie na koniec 2023 r. było to 1,021 TW.

REKLAMA

W opracowaniu podkreślono, że wzrosty nastąpiły pomimo burzliwego otoczenia politycznego i makroekonomicznego. Nowe elektrownie wiatrowe w 2023 r. powstały w 54 krajach na wszystkich kontynentach.

 

Wykres pokazujący nowe moce zainstalowane w lądowej (onshore) i morskiej (offshore) energetyce wiatrowej w latach 2019-2023
Nowe moce zainstalowane w lądowej (onshore) i morskiej (offshore) energetyce wiatrowej w w latach 2019-2023 (GW). Źródło: GWEC.

Wśród liderów jeden kraj europejski

W lądowej energetyce wiatrowej w 2023 r. po raz pierwszy zainstalowano ponad 100 GW w ciągu jednego roku. Dokładnie było to 105,8 GW (+54 proc. r/r). Jednocześnie rok 2023 był drugim najlepszym rokiem w historii pod względem instalacji wiatrowych na morzu. Łącznie przybyło 10,8 GW nowych mocy zainstalowanych w offshore (łączna globalna moc wynosiła na koniec zeszłego roku 75,2 GW).

Pięć największych rynków w energetyce wiatrowej to Chiny, USA, Brazylia, Niemcy i Indie. Łącznie w tych krajach zainstalowano 82 proc. nowych mocy w 2023 r.

Największy udział w inwestycjach wiatrowych na świecie miały Chiny. W kraju tym przybyło w ubiegłym roku 75 GW mocy (prawie 65 proc. globalnego wolumenu) – i był to jak dotąd rekord Państwa Środka. Większość – ponad 69 GW – zainstalowano w lądowych farmach wiatrowych. Jednocześnie Chiny po raz szósty z rzędu były światowym liderem pod względem rocznego rozwoju offshore. Dodały 6,3 GW mocy, co stanowiło 58 proc. globalnego przyrostu w offshore.

Rekordowy rok w morskiej energetyce wiatrowej odnotowała także Europa dzięki dzięki silnemu wzrostowi w Holandii. Na Starym Kontynencie w 2023 r. przybyło 3,8 GW mocy w offshore. Łączna moc wyniosła 34 GW, w czym 43 proc. udziału ma Wielka Brytania, a 24 proc. – Niemcy.

REKLAMA

W USA w ubiegłym roku nie oddano do użytku żadnej morskiej elektrowni wiatrowej, choć realizowane były dwa wielkoskalowe projekty offshore – Vineyard Wind 1 i South Fork Wind.

 

Wykresy pokazujące nowe moce zainstalowane energetyce wiatrowej w 2023 według regionów
Nowe moce zainstalowane energetyce wiatrowej w 2023 według regionów (proc.). Źródło: GWEC

Prognozy w górę

W związku z zanotowanymi wynikami i przyjętymi krajowymi wytycznymi dla energetyki wiatrowej GWEC skorygował swoją zeszłoroczną prognozę wzrostu na lata 2024-2030 (1210 GW) w górę o 107 GW. Stowarzyszenie szacuje, że przy sprzyjającym otoczeniu politycznym na całym świecie w ciągu najbliższych pięciu lat mogą zostać oddane do użytku nowe instalacje wiatrowe o mocy 791 GW (158 GW rocznie do 2028 r.).

Organizacja zaznacza jednak, że tempo wzrostu OZE zanotowane w tym roku nie wystarczy, by osiągnąć globalny cel potrojenia mocy określony podczas COP28 – do 11 TW w 2030 r. Dla branży wiatrowej wyznaczony cel oznacza konieczność zwiększenia poziomu rocznych instalacji ze 116,6 GW w 2023 r. do co najmniej 320 GW w 2030 r.

Międzynarodowe agencje energetyczne zgodnie twierdzą, że energetyka wiatrowa musi odegrać kluczową rolę w osiągnięciu celu COP28. Jak wskazuje GWEC, poszczególne opracowania podają różne szacunki dotyczące oczekiwanych nowych instalacji Według agencji IRENA i jej raportu „World Energy Transitions Outlook” w energetyce wiatrowej będzie zainstalowane 3,5 TW mocy do 2030 r. Z kolei scenariusz IEA Net Zero zakłada 2,75 TW mocy w elektrowniach wiatrowych do tego czasu.

Jesteśmy dumni z osiągnięcia nowego rocznego rekordu. Jednak decydenci, przemysł i inne zainteresowane strony muszą zrobić znacznie więcej, aby odblokować wzrost – stwierdził Ben Backwell, dyrektor generalny GWEC. – Wzrost jest silnie skoncentrowany w kilku dużych krajach, takich jak Chiny, USA, Brazylia i Niemcy, a my potrzebujemy znacznie więcej krajów, aby usunąć bariery i poprawić ramy rynkowe w celu zwiększenia skali instalacji wiatrowych.

Szczegółowe dane GWEC dotyczące 2023 r. w globalnej energetyce wiatrowej znajdują się w raporcie pod tym linkiem.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA