REKLAMA
 
REKLAMA

Duży kontrakt Vestasa na Litwie

Duży kontrakt Vestasa na Litwie
fot. Vestas

Litewski inwestor zamówił turbiny duńskiego koncernu na lądową farmę wiatrową o mocy 124 MW.

Przedsiębiorstwa Utilitas Wind i Latvenergo AS podpisały z Vestasem umowę na dostawy turbin dla farmy wiatrowej. Instalacja o mocy 124 MW powstaje w Telsiai w północno-zachodniej Litwie. Właścicielem i operatorem projektu wiatrowego jest Latvenergo AS.

Na mocy kontraktu Vestas dostarczy 20 turbin wiatrowych o jednostkowej mocy wynoszącej aż 6,2 MW – model V162-6.2 MW. Zamówienie obejmuje dostawę, montaż i uruchomienie turbin, a także serwis maszyn przez cały cykl ich życia w ramach umowy serwisowej Active Output Management 5000 (AOM 5000).

REKLAMA

Jak podaje Vestas, to będzie trzeci wspólny projekt koncernu realizowany z Utilitas Wind w krajach bałtyckich.

Cieszymy się, że Vestas jest zaangażowany w nasz projekt, jest to jedna z wiodących marek w branży, którą znamy od czasu zainstalowania naszych pierwszych turbin WPP w Ainaži w połowie lat 90. Podzielamy te same wartości, ponieważ zarówno Latvenergo, jak i Vestas pracują z przekonaniem, że zrównoważony rozwój jest naczelną zasadą odpowiedzialnego biznesu – skomentował Mārtiņš Čakste, prezes zarządu Latvenergo AS.

REKLAMA

Według planów farma wiatrowa w Telsiai będzie gotowa do pierwszego kwartału 2026 r. Dostawa i uruchomienie turbin ma nastąpić na początku 2026 r.

Strata producenta turbin

Vestas za pierwszy kwartał br. wykazał słabsze wyniki finansowe niż rok wcześniej. Przychody osiągnęły wysokość 2,68 mld euro, a EBIDTA ukształtowała się na poziomie 132 mln euro. Producent zanotował stratę netto na poziomie 75 mln euro, podczas gdy w tym samym okresie rok wcześniej miał zysk netto w wysokości 16 mln euro.

Także cały rok 2023 Vestas zakończył z zyskiem – jego wartość sięgnęła 78 mln euro. Zamówienia na turbiny wiatrowe w pierwszym kwartale br. były aż o 30 proc. niższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Łącznie objęły wolumen 2,3 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA