Bloomberg: polska branża wiatrowa straci 150 mln zł rocznie

Bloomberg: polska branża wiatrowa straci 150 mln zł rocznie
Foto. Vestas

Takie szacunki podaje agencja Bloomberg w artykule na temat sytuacji polskiego rynku wiatrowego w perspektywie wprowadzenia niekorzystnych zapisów z projektu ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe, który został ostatnio skierowany do prac w parlamencie przez posłów PiS.

Bloomberg przypomina, że Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło do Sejmu projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe, który ma na celu umożliwienie budowy elektrowni wiatrowych tylko z zachowaniem minimalnej odległości od domów i obszarów chronionych, odpowiadającej 10-krotności wysokości tych elektrowni.

Branża wiatrowa ocenia, że przyjęcie takich przepisów w praktyce zablokuje możliwość budowy farm wiatrowych, a znalezienie lokalizacji pod inwestycje spełniających warunki nowej ustawy będzie niemożliwe.

REKLAMA
REKLAMA

Projekt ustawy autorstwa PiS proponuje też inne niekorzystne zapisy dla inwestorów na polskim rynku wiatrowym, które mogą uderzyć w opłacalność już funkcjonujących instalacji, obciążając ich właścicieli dodatkowymi kosztami.

Bloomberg ocenia, że wprowadzenie w życie tych przepisów podniesie roczne koszty operatorów farm wiatrowych w Polsce o ok. 150 mln złotych, nawet jeśli nie powstaną już kolejne farmy wiatrowe.

gramwzielone.pl