Ikea sfinalizowała zakup farmy wiatrowej Lubartów

Ikea sfinalizowała zakup farmy wiatrowej Lubartów
Håkan Dahlström / flickr cc

Grupa Energetyki Odnawialnej Renewables (GEO Renewables) sprzedała spółkę celową zarządzającą farmą wiatrową Lubartów na rzecz spółki Ikea. 

Moc farmy wiatrowej Lubartów wynosi 51,2 MW, na co składa się 16 elektrowni wiatrowych marki Vestas, każda o mocy 3,2 MW.

To kolejna inwestycja w portfelu farm wiatrowych Ikei w Polsce. W lutym 2015 r. Ikea poinformowała o zakupie położonej w woj. łódzkim farmy wiatrowej we Wróblewie. W ubiegłym roku Ikea zobowiązała się ponadto do zakupu kolejnych dwóch farm – Lubartów, a także farmy wiatrowej w Gizałkach. Swoje pierwsze farmy wiatrowe w Polsce Ikea kupiła w 2013 r. Parki wiatrowe w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich na Podkarpaciu według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh energii elektrycznej rocznie.

REKLAMA
REKLAMA

Natomiast wszystkich sześć farm wiatrowych Grupy Ikea w Polsce ma co roku wytwarzać do 473 GWh energii elektrycznej, co razem z energią cieplną, produkowaną z biomasy przez Ikea Industry, pokryje całe zapotrzebowanie szwedzkiego koncernu na energię w naszym kraju. 

Informację o sfinalizowaniu przejęcia farmy wiatrowej w Lubartowie podała kancelaria Dentons, która doradzała przy realizacji tej transakcji, informując przy okazji, że jej zespół w ostatnich miesiącach doradzał również GEO Renewables przy transakcji wymiany udziałów w farmach wiatrowych w Iłży, Jędrzychowicach i Zgorzelcu, między GEO Renewables a EDP Renewables.  

red. gramwzielone.pl