Kolejny rekord generacji energii w polskich wiatraków

Kolejny rekord generacji energii w polskich wiatraków
Farma wiatrowa Margonin. Foto. EDP Renovaveis press

Wczoraj w godzinach wieczornych farmy wiatrowe w naszym kraju pracowały z rekordową mocą przekraczającą 5 GW.

W ciągu wczorajszego dnia wiatraki pracowały z mocą wynoszącą około 2,5 GW. Podobny poziom generacji utrzymywał się też 1 i 2 stycznia. Sytuacja zmieniła się wczoraj późnym wieczorem, gdy generacja z ich udziałem przekroczyła 5 GW, sięgając nawet ponad 5,16 GW przed północą. W tym samym czasie zapotrzebowanie na moc w krajowym systemie wyniosło 19,7 GW, a wypełniały ją niemal w połowie jednostki nJWCD (9,38 GW).

Dzisiaj w godzinach porannych generacja wiatrowa nadal utrzymywała się na wysokim poziomie, przekraczając moc 4,6 GW, a o godz. 8 zapotrzebowanie na moc wypełniały w przeważającej ilości elektrownie nJWCD (12,25 GW) wobec mocy dostarczanej przez jednostki JWCD na poziomie 10,61 GW.

REKLAMA

To kolejny odnotowany w ostatnich dniach rekord generacji z wiatru. Wcześniej znajdujące się w Polsce farmy wiatrowe, których moc nominalna sięga 5,8 GW, odnotowały wyjątkowo wysoki udział w krajowym miksie wytwarzania w dniu 26 grudnia, pracując z mocą ponad 4 GW i zbliżając się w godzinach wieczornych do 5 GW. Rekord wyniósł 4941 MW.

REKLAMA

W zestawieniu ze spadkiem popytu na energię odnotowanym ze względu na przerwę świąteczną, elektrownie wiatrowe odpowiadały wówczas za ponad 1/3 generacji energii w kraju.

W ubiegłym tygodniu negatywnie o konsekwencjach wzmożonej pracy elektrowni wiatrowych wypowiedziało się Ministerstwo Energii. Więcej na ten temat w artykule: Rekordowa generacja z wiatru zakłóciła pracę systemu.

Natomiast w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że w okresie odnotowanej, wzmożonej pracy wiatraków działań „zaradczych„. Więcej na ten temat w artykule: PSE o wzmożonej pracy elektrowni wiatrowych w okresie Świąt.

red. gramwzielone.pl