50 proc. więcej energii z niemieckich farm wiatrowych na Morzu Północnym

50 proc. więcej energii z niemieckich farm wiatrowych na Morzu Północnym
Fot. Siemens

Jeden z działających w Niemczech operatorów systemu przesyłowego, TenneT, opublikował raport, z którego wynika, że w pierwszej połowie br. niemieckie farmy wiatrowe na Morzu Północnym wyprodukowały aż o 50 proc. energii więcej niż przed rokiem.

TenneT podaje, że w pierwszej połowie br. wiatraki znajdujące się w niemieckiej części Morza Północnego wyprodukowały 7,77 TWh energii elektrycznej. To o 50 proc. więcej niż w I połowie 2016 r., w której wyprodukowano 5,18 TWh. W całym ubiegłym roku niemieckie instalacje offshore na Morzu Północnym wyprodukowały 10,83 TWh.

Osiągnięty w I połowie br. przez niemieckie farmy wiatrowe na Morzu Północnym wynik to również 16,5 proc. produkcji energii z całej niemieckiej energetyki wiatrowej.

REKLAMA

TenneT dodaje, że niemieckie wiatraki pracujące na Morzu Bałtyckim, które nie są obsługiwane przez tego operatora, w I połowie 2017 r. dołożyły około 0,7 TWh. Niemiecka energetyka wiatrowa na lądzie wyprodukowała natomiast w tym czasie 38,74 TWh.

REKLAMA

Do infrastruktury przesyłowej TenneT podłączonych jest 9 morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, a potencjał przesyłu energii na ląd sięga 5,221 GW.

TenneT zaznacza, że to około 80 proc. celu dla niemieckiej energetyki wiatrowej na morzu, której docelowy potencjał na rok 2020 rząd federalny określił na 6,5 GW.

Do końca 2019 r. działający w Niemczech operator ma sfinalizować kolejne trzy przyłączenia, zwiększając ogólny potencjał przesyłu energii z morskich wiatraków do 7,132 GW, a do roku 2025 planuje się dalsze inwestycje skutkujące powiększeniem zdolności przesyłowych do 10 GW.

W pierwszych sześciu miesiącach br. Niemcy uruchomili lądowe farmy wiatrowe o mocy 2,28 GW, a także morskie o mocy 641 MW. Potencjał energetyki wiatrowej wzrósł w ten sposób u naszych zachodnich sąsiadów do około 53 GW. 

red. gramwzielone.pl