Morska farma wiatrowa Baltica. PGE zbada warunki wietrzności

Morska farma wiatrowa Baltica. PGE zbada warunki wietrzności
Fot. PGE Energia Odnawialna

PGE Energia Odnawialna rozpoczęła dwuletnią kampanię pomiarową warunków wietrzności na Morzu Bałtyckim przy użyciu pływającego Lidaru. Badania są przeprowadzane w odległości około 32 km od Łeby, w rejonie planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica.

Lidar to nowoczesne urządzenie pomiarowe zamontowane na pływającej platformie o wymiarach 4 x 4 x 4.5 m. Służy do pomiaru prędkości i kierunku wiatru przy użyciu wiązek lasera. Dzięki temu, że posiada akumulator ładowany niezależnie przez panele fotowoltaiczne, ogniowo paliwowe i mikro turbiny wiatrowe, może pracować na morzu przez wiele miesięcy.

Jedną z wielu zalet Lidara, w stosunku do tradycyjnego masztu pomiarowego, jest możliwość wykonywania badań dokładnie na wysokości osi wirników projektowanych wiatraków.

REKLAMA

Oprócz precyzyjnego pomiaru prędkości oraz kierunku wiatru urządzenie będzie przesyłać poprzez satelitę dane pokazujące wysokość i długość fal oraz kierunek prądów morskich. Wszystkie zgromadzone informacje pracownicy PGE EO będą mogli odbierać i analizować na bieżąco.

Na podstawie pozyskanych danych sporządzona zostanie szczegółowa prognoza mówiącą o efektywności energetycznej oraz ekonomicznej projektowanej przez PGE EO morskiej farmy wiatrowej Baltica.

REKLAMA

Realizowany przez PGE EO „Program Offshore”, który zakłada budowę morskiej farmy wiatrowej o maksymalnej mocy ok. 1 GW w wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, ma stanowić jedną z opcji strategicznych rozwoju Grupy Kapitałowej PGE po 2020 r.

W ubiegłorocznym raporcie europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurpoe „Wind energy in Europe: Scenarios for 2030” przyjęto, w średnim scenariuszu, że do roku 2030 w polskiej części Morza Bałtyckiego mogą powstać farmy wiatrowe o mocy 3,2 GW.

Na razie operator krajowego systemu przesyłowego – PSE – posiada umowy przyłączeniowe na morskie wiatraki o łącznej mocy 2,2 GW.

Najbardziej zaawansowane projekty morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego ma Polenergia, która posiada decyzje środowiskowe pozwalające prowadzić prace nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.

Realizację tych inwestycji wstrzymuje jednak brak aukcji dla offshore oraz niejasna polityka rządu w zakresie wspierania rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. 

red. gramwzielone.pl