Energa szykuje się na aukcję wiatrową

Energa szykuje się na aukcję wiatrową
Fot. Energa Wytwarzanie

Koncern energetyczny z Gdańska ma dołączyć do inwestorów, którzy wystartują w jednej z zapowiedzianych na ten rok aukcji, w której wsparcie ma objąć głównie projekty wiatrowe.

Dzisiaj podczas prezentacji wyników finansowych Energi p.o. prezesa tej spółki Alicja Klimiuk poinformowała, że Energa może zaoferować w zapowiedzianej przez Ministerstwo Energii aukcji dla wiatru energię z projektu wiatrowego o łącznej mocy 30 MW.

Jeśli tak się stanie, a farma wiatrowa uzyska wsparcie, może to być pierwsza od kilku lat inwestycja Energi w obszarze odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

W portfelu spółki Energa Wytwarzanie są cztery farmy wiatrowe – zbudowana w roku 2009 jeszcze przez hiszpańską Iberdrolę farma wiatrowa Karścino o mocy 90 MW, uruchomiona w roku 2010 i należąca wcześniej do Dong Energy (obecnie Orsted) farma wiatrowa Karcino o mocy 51 MW, zbudowana w roku 2012 farma wiatrowa Bystra o mocy 24 MW, a także farma wiatrowa Myślino o mocy 20 MW, która produkcję energii rozpoczęła w roku 2014.

Do tego Energa posiada dwie elektrownie fotowoltaiczne. Uruchomiona w 2015 roku farma PV w Czernikowie koło Torunia to największa w Polsce instalacja tego typu. Jej moc sięga ok. 4 MW. Pierwsza, o mocy 1,64 MW, uruchomiona została we wrześniu 2014 roku w Przejazdowie pod Gdańskiem.

Potencjał OZE w grupie Energa to przede wszystkim energetyka wodna. Energa Wytwarzanie zarządza dwoma dużymi elektrowniami wodnymi – elektrownią wodną we Włocławku o mocy 160,20 MW oraz elektrownią szczytowo-pompową w Żydowie o mocy 184,6 MVA.

REKLAMA

Energa posiada również 45 małych elektrowni wodnych, których zdecydowana większość zlokalizowana jest w północnej części kraju. Ich łączna moc wytwórcza wynosi 42,36 MW.

Planując udział w tegorocznej aukcji dla energetyki wiatrowej, która ma – według założeń Ministerstwa Energii – skutkować budową farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 1 GW – Energa dołącza do PGE i Polenergii, które wcześniej zadeklarowały zainteresowanie udziałem w tej aukcji.

Największy państwowy koncern energetyczny PGE poinformował o przygotowaniach projektów wiatrowych o łącznej mocy ok. 140 MW.

Z kolei największa polska prywatna grupa energetyczna Polenergia poinformowała o planie zgłoszenia do aukcji projektów wiatrowych na 185 MW. Polenergia zaznaczyła przy tym, że część projektów wiatrowych, których nie udało się doprowadzić do uzyskania pozwolenie na budowę, wykorzysta w celu przygotowania pod aukcje ofert na energię z farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW.

Ministerstwo Energii podało, prezentując ostatni projekt nowelizacji ustawy o OZE, że tegoroczne aukcje dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy do 1 MW powinny skutkować przyznaniem wsparcia dla elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy rzędu 750 MW, a także dla pojedynczych turbin wiatrowych o mocy 120 MW.

ME nie zakłada natomiast objęcia wsparciem projektów fotowoltaicznych w aukcjach dla instalacji o jednostkowej mocy ponad 1 MW. W tej grupie całość, czyli ok. 1 GW, ma zagospodarować energetyka wiatrowa.

red. gramwzielone.pl