Polenergia i Statoil ze zgodą na budowę morskich wiatraków

Polenergia i Statoil ze zgodą na budowę morskich wiatraków
Fot. Statoil

Polenergia poinformowała o uzyskaniu wraz z firmą Statoil Holding Netherlands B.V. bezwarunkowej zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na prowadzenie wspólnych przedsięwzięć. Otwiera to drogę do finalizacji umowy przejęcia przez Statoil połowy udziałów w spółkach celowych Polenergii realizujących projekty farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Wcześniej Polenergia zawarła ze Statoil Holding Netherlands przedwstępną, warunkową umowę sprzedaży 50 proc. udziałów w spółkach Polenergia Bałtyk II sp. z o.o. i Polenergia Bałtyk III sp. z o.o., które prowadzą projekty budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Umowa przedwstępna przewidywała zawarcie umowy przyrzeczonej, przenoszącej własność udziałów posiadanych przez Polenergię na rzecz Statoil Holding Netherlands po spełnieniu określonych warunków.

REKLAMA

Zawarcie ostatecznej umowy przenoszącej własność udziałów zostało uzależnione od spełnienia warunków obejmujących uzyskanie przez każdą ze stron bezwarunkowej zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz uzyskanie przez Polenergia i jej spółki celowe prawomocnej rejestracji uchwał o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez zmianę umowy każdej ze spółek celowych.

Decyzja UOKiK oznacza spełnienie dwóch wspomnianych warunków sfinalizowania umowy między Polenergią i Statoil. Wcześniej polska spółka uzyskała już bowiem wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez zmianę umów obu spółek celowych.

Plan na 1200 MW

REKLAMA

Polenergia jako pierwszy i jedyny podmiot w Polsce dysponuje dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi oraz podpisaną umową przyłączeniową, które pozwalają prowadzić prace nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.

Morskie farmy wiatrowe Polenergii na Morzu Bałtyckim zlokalizowane będą na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim.

Oba projekty mają być realizowane w odległości 27-40 km od portu w Łebie, na głębokościach sięgających 20-40 metrów.

Polenergia zakłada, że pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Bałtyk III może popłynąć w 2022 roku, a z projektu Bałtyk II cztery lata później.

Na razie od początku ubiegłego roku trwa kampania pomiarowa wiatru prowadzona przy użyciu systemu LIDAR oraz prowadzone są wstępne badania geologiczne dna morskiego. Trwają też prace nad uzyskaniem decyzji środowiskowej dotyczącej morskiej infrastruktury przesyłowej.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.