Orlen zainteresowany budową farm wiatrowych

Orlen zainteresowany budową farm wiatrowych
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

Orlen dołączył do grona potentatów z branży energetycznej zainteresowanych budową farm wiatrowych na Bałtyku.{więcej}

Jak poinformował „Puls Biznesu”, Orlen zgłosił się do Ministerstwa Gospodarki w sprawie przyznania dwóch lokalizacji pod budowę farm wiatrowych typu offshore o łącznej powierzchni 200 km2. Według przedstawicieli koncernu paliwowego budowa elektrowni wiatrowych na Bałtyku mogłaby się rozpocząć po 2020 roku.

REKLAMA

W planach Orlenu dotyczących rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w pierwszym etapie jest budowa 150 MW farm wiatrowych, a docelowo 600 MW.

REKLAMA

Orlen dołącza tym samym do grona firm zainteresowanych budową farm wiatrowych w polskim obszarze Morza Bałtyckiego. Wcześniej chęć budowy farm wiatrowych offshore zgłosiły m.in. PGE (planowana moc na poziomie 3,4 GW), spółki Jana Kulczyka (1,8 GW), a także hiszpańska Iberdrola, Energetyka Polska czy belgijski deweloper DEME.

W sumie „Puls Biznesu” szacuje, że wszystkie zainteresowane firmy mogą wybudować maksymalnie 8,5 GW morskich farm wiatrowych. Tymczasem rządowy „Krajowy Plan Działań na rzecz OZE” zakłada, że do 2020 roku na Bałtyku powstanie 0,5 GW farm wiatrowych. Prawdziwa ekspansja offshore może jednak rozpocząć się dopiero po tym terminie, ponieważ do tego czasu zainteresowane podmioty będą dopiero przygotowywać projekty i zbierać niezbędne pozwolenia.