Plany inwestycyjne czołowego dewelopera farm wiatrowych w Polsce

Plany inwestycyjne czołowego dewelopera farm wiatrowych w Polsce
foto: EDP Renovaveis press

{więcej}Portugalski koncern EDP Renovaveis, posiadający największy udział w rynku farm wiatrowych w Polsce, poinformował o planach inwestycyjnych na 2013 rok. 

Jak poinformował prestiżowy portugalski dziennik Publico, firma EDP Renovaveis działąjąca na rynku energii wiatrowej i słonecznej w wielu krajach, w tym w Polsce, zamierza utrzymać w 2013 roku zeszłoroczny poziom inwestycji. W 2012 roku EDP Renovaveis na nowe inwestycje wydał 612 mln euro. Publico wylicza, że taka suma pozwoliłaby na wybudowanie około 500 MW nowych mocy w energetyce wiatrowej. 

W przeciwieństwie do wielu europejskich koncernów energetycznych, które znajdują się w nie najlepszej kondycji finansowej m.in. na skutek mniejszego popytu na prąd generowanego przez znajdującą się w fazie spowolnienia europejską gospodarkę, EDP i jej spółka działająca na rynku OZE – EDP Renovaveis – posiada kapitał i chce inwestować w nowe przedsięwzięcia – m.in. w Polsce. 

REKLAMA
REKLAMA

EDP Renovaveis – mająca siędzibę w Madrycie spółka portugalskiego koncernu enrgetycznego EDP, może realizować nowe inwestycje dzięki zastrzykowi kapitału z Chin. W ubiegłym roku rząd Portugalii odsprzdał bowiem swoje udziały w EDP (niewiele ponad 21%) chińskiemu funduszowi działającemu w branży energetycznej – China Three Gorges. W ramach współpracy z Chińczykami EDP może liczyć na bardzo nisko oprocentowane pożyczki od chińskich państwowych banków. 

Pod koniec ubiegłego roku EDP poinformowało o podpisaniu umowy z China Three Gorges dotyczącej odsprzedaży udziałów w należących do EDP farmach wiatrowych. Umowa podpisana pod koniec grudnia między EDP i China Three Gorges dotyczy sprzedaży 49% udziałów w należących do Portugalczyków 37 farmach wiatrowych o łącznej mocy 615 MW, a także w gotowych do budowy projektach farm wiatrowych. China Three Gorges informował wcześniej, że do roku 2015 chce zainwestować w należące do Portugalczyków farmy wiatrowe w sumie 2 mld euro. 

EDP Renovaveis to jeden z największych operatorów farm wiatrowych na świecie. W naszym kraju portugalski koncern posiada dwie działające farmy wiatrowe – Margonin o mocy 120 MW oraz Korsze o mocy 48 MW – i realizuje kilka kolejnych projektów. 
gramwzielone.pl