Dalsza ekspansja PGE i Energi na polskim rynku energii wiatrowej

Dalsza ekspansja PGE i Energi na polskim rynku energii wiatrowej
foto: GE press

{więcej}PGE i Energa staną się 100-procentowymi właścicielami polskiej spółki hiszpańskiego koncernu Iberdrola, która działa w sektorze energetyki wiatrowej. 

PGE i Energa podpisały umowy na przejęcie 75% udziałów w spółce Iberdrola Renewables Polska w lutym br., które polskie koncerny energetyczne odkupiły od spółki matki – hiszpańskiej Iberdroli. Pozostałe 25% udziałów w polskiej spółce Iberdroli posiada Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Teraz – na podstawie umów podpisanych 21 czerwca br. – oba polskie koncerny energetyczne przejmą także pozostałe, należące do EBOiR udziały i staną się 100-procentowym właścicielem aktywów Iberdrola Renewables Polska. 

REKLAMA

W ramach transakcji z Iberdrolą PGE przejmie farmy wiatrowe o łącznej mocy 70,5 MW, a Energa Hydro stanie się właścicielem farm wiatrowych Karścino i Bystra, których łączna moc wynosi 114 MW. Dodatkowo obie firmy przejmą także znajdujące się w trakcie realizacji projekty wiatrowe. 

REKLAMA

Decyzja hiszpańskiego inwestora o wycofaniu się z polskiego rynku może być związana z niepewnością co do kształtu przyszłych regulacji dla sektora wiatrowego w Polsce i zmian w systemie dopłat, które polski rząd przygotowuje w nowej ustawie o OZE. Niemniej jednak wycofywanie się Iberdroli z wybranych rynków energii wiatrowej to także część szerszej strategii. Iberdrola w ostatnich miesiącach sprzedała cześć swoich farm wiatrowych m.in. w Niemczech i we Francji, aby w ten sposób uzyskać środki na realizację kluczowych inwestycji 
gramwzielone.pl