W Hamburgu magazynują energię w skałach

W Hamburgu magazynują energię w skałach
Siemens

Siemens Gamesa Renewable Energy jako pierwszy na świecie rozpoczął w tym tygodniu eksploatację systemu magazynowania energii elektrycznej i cieplnej za pomocą skał wulkanicznych. Innowacyjna technologia ma umożliwić gromadzenie dużych ilości energii w ekonomiczny sposób.

Na instalację, która została uroczyście otwarta w tym tygodniu w Hamburgu-Altenwerder, składa się około tysiąca ton skał wulkanicznych, które mają pełnić funkcję magazynu posiadającego zdolność do przechowania 130 MWh energii elektrycznej.

Ponadto – co podkreśla Siemens – pojemność magazynu pozostanie niezmienna przez cały okres użytkowania.

REKLAMA

Magazyn jest zasilany energią elektryczną przekształconą w gorące powietrze za pomocą grzałki oporowej. Następnie specjalny system nagrzewa skały do temperatury 750 st. C.

W sytuacji szczytowego zapotrzebowania magazyn wykorzysta turbinę parową do „relektryfikacji” zgromadzonej energii.

W ramach kolejnych działań Siemens Gamesa planuje wykorzystanie swojej technologii magazynowania w komercyjnych projektach oraz zwiększenie pojemności i mocy.

Celem w najbliższej przyszłości jest magazynowanie energii w ilości kilku gigawatogodzin. Jedna gigawatogodzina odpowiada dziennemu zużyciu energii elektrycznej przez około 50 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Wraz z uruchomieniem pilotażowego magazynu ETES osiągnęliśmy ważny krok na drodze do wprowadzenia wysokowydajnych systemów magazynowania energii. Nasza technologia umożliwia przechowywanie niskim kosztem energii elektrycznej dla wielu tysięcy gospodarstw domowych. W ten sposób pokazujemy elementarny moduł dla dalszego rozwoju energii odnawialnej i sukcesu transformacji energetycznej – komentuje Markus Tacke, prezes Siemens Gamesa Renewable Energy.

Siemens Gamesa podkreśla, że koncentruje się w swoich pracach na osiągnięciu kosztów magazynowania energii poniżej 10 centów za kWh, a opracowana przez SGRE technologia ma zmniejszyć koszty magazynowania do ułamka kosztów gromadzenia energii w bateriach.

Partnerem Siemensa w zakresie nowych technologii magazynowania jest m.in. Instytut Termodynamiki Inżynieryjnej Politechniki Hamburskiej, który prowadzi badania nad termodynamicznymi podstawami technologii „masywnych materiałów sypkich”.

Dzięki zastosowaniu standardowych komponentów możliwe ma być przekształcenie wycofanych z eksploatacji elektrowni konwencjonalnych w magazyny energii.

Hamburg Energie – kolejny partner w projekcie oraz lokalny dostawca energii –  jest odpowiedzialny za zarządzanie gromadzoną energią oraz jej sprzedaż na rynku. 

Dostawca energii opracowuje ponadto platformę sterowania cyfrowego dla wirtualnych elektrowni. W połączeniu z taką platformą magazyn energii w Hamburgu ma przechowywać energię odnawialną z maksymalną wydajnością.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.