Tesla wprowadza nowy magazyn energii

Tesla wprowadza nowy magazyn energii
Tesla Megapack

Tesla poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowego, większego magazynu energii. Amerykański koncern właśnie odnotował najlepszy kwartał w swojej historii jeśli chodzi o dostawy tego rodzaju urządzeń.

W trzecim kwartale tego roku dział energetyczny Tesli – zajmujący się obok sprzedaży magazynów energii także instalacją systemów fotowoltaicznych – wygenerował przychody na poziomie 402 mln dolarów – o 33 mln dolarów wyższe niż we wcześniejszym kwartale, a także o 3 mln dolarów większe od przychodów wypracowanych w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Miniony kwartał był najlepszy w historii firmy pod względem zrealizowanych dostaw magazynów energii – nawet w porównaniu do kwartału, w którym Tesla raportowała dostawę do tej pory największego na świecie bateryjnego magazynu energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh, który dwa lata temu został zainstalowany w Australii.

REKLAMA

W trzecim kwartale amerykański koncern dostarczył bateryjne magazyny energii o całkowitej pojemności 477 MWh.

Dodatkowo w ostatnim kwartale Tesla wprowadziła do sprzedaży nowy magazyn energii „Megapack” o pojemności 3 MWh. O ile wcześniej takie parametry można było osiągnąć dokładając kolejne moduły magazynów Powerpack, teraz amerykański koncern oferuje pojemność 3 MWh w ramach pojedynczej jednostki, a większa skala ma obniżyć koszty inwestycji.

Dzięki wykorzystaniu nowego magazynu, w porównaniu do dotychczasowych urządzeń oferowanych na rynku, inwestor ma zaoszczędzać 40 proc. terenu, a jego instalacja ma być 10-krotnie szybsza. 

REKLAMA

Pierwsze dostawy nowych magazynów energii Megapack mają rozpocząć się w tym kwartale.

Wśród funkcji, które inwestorowi i systemowi energetycznemu może oferować nowy magazyn energii, Tesla wymienia wspieranie sieci dzięki możliwości magazynowania nadwyżek energii i oddawania ich do sieci w czasie większego zapotrzebowania, ograniczenie kosztów związanych z modernizacją sieci, utrzymanie odpowiedniego napięcia, możliwość budowy mikrosieci, a także świadczenie usług regulacyjnych, w tym w zakresie regulacji częstotliwości. 

Dotychczas w zakresie magazynowania energii na poziomie sieci Tesla oferowała magazyny energii Powerpack o jednostkowej mocy 50 kW (AC) i pojemności 210 kWh (AC) o sprawności w ujęciu „round-trip” na poziomie 89 proc.

Z kolei do gromadzenia nadwyżek energii w domach czy firmach służy mniejszy magazyn Tesli o nazwie Powerwall o mocy 5 kW (7 kWp), pojemności 13,5 kWh i zbliżonej sprawności na poziomie 90 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.