Kolejna bateryjna inwestycja pod Wrocławiem

Kolejna bateryjna inwestycja pod Wrocławiem
LG Chem

Koreański koncern LG szykuje na Dolnym Śląsku kolejną inwestycję w produkcję komponentów baterii litowo-jonowych. Tym razem chodzi o uruchomienie produkcji separatorów, które będą stosowane w bateriach produkowanych już pod Wrocławiem przez LG.

W podwrocławskich Biskupicach Podgórnych rozrasta się wielki kompleks hal, w których spółka LG Chem będzie produkować baterie do samochodów elektrycznych.

Początkowo Koreańczycy planowali, zainwestowanie w fabrykę baterii pod Wrocławiem 1,3 mld zł i utworzenie około 730 miejsc pracy. Później ogłoszono, że w drugim etapie inwestycje sięgną nawet 4,5 mld zł, a zatrudnienie znajdzie dodatkowo ponad 700 pracowników.

REKLAMA

Polski zakład LG Chem już produkuje baterie, które trafiają m.in. do Daimlera, Porsche, Volvo, Audi, Renault i Jaguara, a Koreańczycy mieli ponadto zyskać ostatnio nowego klienta – amerykańską Teslę, dla której mają dostarczać baterie do fabryki aut powstającej w Szanghaju.

Zakład pod Wrocławiem może produkować w skali miesiąca baterie do około 30 tys. samochodów, a trwa budowa hal, które pomieszczą kolejne linie produkcyjne.

Jak wynika z zapowiedzi koreańskiego koncernu, podwrocławska fabryka baterii, która jest już teraz największym tego typu obiektem w Europie, ma zwiększyć produkcję nawet 7-krotnie. W ciągu 2-3 lat produkcja ma wzrosnąć z około 10 GWh do 70 GWh baterii rocznie.

W roku 2021 koreańska firma chce produkować w Polsce w skali roku baterie do około 1 mln elektryków. W tym czasie przy produkcji ma pracować około 6 tys. osób w porównaniu do 1,7 tys. obecnie.

Kolejna inwestycja

Teraz Koreańczycy ogłosili, że ich spółka LG Electronics wybuduje pod Wrocławiem za 320 mln zł fabrykę tzw. separatorów bezpieczeństwa będących komponentem baterii litowo-jonowych.

REKLAMA

Już w przyszłym roku Koreańczycy mają sfinalizować dwa etapy nowej inwestycji, które mają kosztować odpowiednio 120 ml zł i 200 mln zł. Pierwsze dostawy gotowych komponentów mają nastąpić już w lutym 2020 r.

Jak podkreśla wrocławski magistrat, który wczoraj ogłosił inwestycję LG Electronics, budowana pod Wrocławiem fabryka baterii LG Chem to największa inwestycja w Polsce pod względem nakładów od 2001 r.

LG Electronics działa już na Dolnym Śląsku od 2006 r., skupiając się do tej pory na produkcji sprzętu AGD.

Jak tłumaczą przedstawiciele LG Chem, tradycyjna bateria litowo-jonowa składa się z elektrod oddzielonych od siebie separatorem, którego celem jest zapobieganie zwarciu elektrod.

Krystian Besuch, manager produkcji i procesu technologicznego LG Electronic, cytowany przez portal Wroclaw.pl, wskazuje, że w większości przypadków stosowane są separatory wykonane z tworzywa sztucznego.

W konsekwencji nawet drobne uszkodzenie separatora może oznaczać miejscowe zwarcie elektrod, a następnie przepływ prądu oraz silne nagrzanie baterii, co doprowadza do całkowitego stopienia się separatora i może skutkować eksplozją.

Innowacyjność rozwiązania opracowanego przez koreańską firmę ma polegać na zastosowaniu w separatorze warstwy nano-ceramicznej o dużej twardości i odporności na wysokie temperatury sięgające nawet 2000 st. C.

Cały proces produkcyjny ma odbywać się w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach o najwyższych parametrach czystości.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.