Powstało Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii

Powstało Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii
Barbara Adamska

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii to nowa organizacja na mapie rodzimej energetyki tworzona przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w tym segmencie. Kierownictwo PSEM podkreśla potrzebę przyjęcia prawa, które doprecyzuje zasady budowy i funkcjonowania magazynów energii.

Prezesem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii została Barbara Adamska, a do zarządu weszli jeszcze Mieczysław Wrocławski i Paweł Grabowski. Pracami rady programowej PSME pokieruje prof. Wojciech Myślecki.

Jak podkreślają twórcy Stowarzyszenia, stworzenie dynamicznie rozwijającego się wewnętrznego rynku magazynów energii w Polsce to szansa na zbudowanie polskiej branży magazynowania energii, a dogodne warunki dla rozwoju systemów magazynowania energii to szansa na rozwój w Polsce nowej branży, rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy. 

REKLAMA

PSME podkreśla, że polscy producenci elementów elektrycznych i elektronicznych, firmy zajmujące się automatyką, IT, telekomunikacją i przesyłem danych mają szansę zaistnienia na rynku magazynów energii we wczesnej fazie jego rozwoju. Również w zakresie samych technologii magazynowania, nie tylko bateryjnych, wciąż trwają badania i rozwijane są nowe technologie i na tym polu jako kraj również mamy osiągnięcia.

– Jesteśmy organizacją, która dba o lepsze warunki do rozwoju dla przedsiębiorstw z branży energetycznej, monitoruje bariery rozwoju branży i przygotowuje własne rekomendacje dla polskich organów rządowych – mówi Barbara Adamska, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

REKLAMA

Konieczne są zmiany legislacyjne i pozalegislacyjne, które pozwolą na rozwój magazynów energii we wszystkich segmentach rynku: od domowych magazynów energii, poprzez magazyny na poziomie niskich i średnich napięć, zlokalizowane w bliskości instalacji wytwórczych, aż po magazyny wielkoskalowe. Istotnym rozwiązaniem jest także wdrożenie takich regulacji, które zwiększą możliwości komercyjnego świadczenia usług magazynowania energii elektrycznej jako źródła elastyczności systemu energetycznego – dodaje prezes PSME.

Stowarzyszenie ma zajmować się tworzeniem raportów, audytów i analiz dla instytucji rządowych i pozarządowych, współpracując z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi i badawczymi zajmującymi się tematyką energetyki odnawialnej.

Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii mają działać w zespołach doradczych, wypracowując stanowiska i współpracują z partnerami w działaniach na rzecz polskiego rynku magazynowania energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.