Baterie z Polski zasilą magazyny energii Fluence

Baterie z Polski zasilą magazyny energii Fluence
Fluence

Northvolt dostarczy produkowane w Polsce systemy bateryjne do urządzeń jednego z największych na świecie dostawców stacjonarnych magazynów energiifirmy Fluence.

Fluence, dostawca technologii, oprogramowania i usług w zakresie magazynowania energii oraz Northvolt, szwedzki producent baterii, ogłosili dzisiaj zawarcie porozumienia w sprawie wspólnego rozwoju technologii dla sieciowych systemów magazynowania energii.

W ramach umowy szwedzki Northvolt dostarczy Fluence systemy bateryjne, które będą produkowane w fabryce w Gdańsku.

REKLAMA

Już od ponad dwóch lat budujemy w Gdańsku silne kompetencje w zakresie produkcji systemów bateryjnych. Cieszymy się, że zdobyliśmy zaufanie lidera na rynku magazynów energii oraz że wspólnie możemy rozwijać produkty Fluence, przyspieszając jednocześnie światową transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości – komentuje Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Northvolt podkreśla, że magazynowanie energii w systemach bateryjnych jest kluczowym elementem niezawodnych, wytrzymałych i zdekarbonizowanych sieci energetycznych. W odpowiedzi na wzrost popytu na systemy magazynowania szwedzka firma ogłosiła niedawno inwestycję o wartości 200 mln dolarów w nowy zakład produkcyjny w Gdańsku.


Obie firmy wykorzystają wiedzę i dane na temat magazynowania energii zbierane przez Fluence od 12 lat oraz doświadczenie w produkcji systemów bateryjnych oraz cyfrowe kompetencje firmy Northvolt.

Firmy mają również wspólnie rozwijać hardware baterii oraz systemy zarządzania baterią, zoptymalizowane pod kątem potrzeb i rozwiązań magazynowania energii firmy Fluence. Inteligencja cyfrowa, wykorzystywana w całym cyklu życia produktu, od produkcji baterii do końca okresu eksploatacji, ma obniżyć całkowity koszt użytkowania oraz wygeneruje dodatkowe wartości dla klientów Fluence. 

REKLAMA

– Sieciowe systemy magazynowania energii będą odgrywały istotną rolę w transformacji sposobu, w jaki zasilamy świat. Zintegrowane podejście do optymalizacji technologii stosowanej w systemach bateryjnych produktów Fluence ma na celu sprawienie, aby były one bardziej ekologiczne, opłacalne i skuteczne, abyśmy mogli sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na rozwiązania w zakresie magazynowania energii odnawialnej na całym świecie – mówi Manuel Perez Dubuc, prezes firmy Fluence.

Fluence to joint venture utworzone przez Siemensa i amerykański AES Company. Na początku tego roku firma ogłosiła pozyskanie inwestora, Qatar Investment Authority, który zainwestuje w firmę kwotę 125 mln dolarów. W wyniku transakcji Siemens i AES pozostaną głównymi udziałowcami firmy, posiadając w niej po 44 proc. udziałów.

W zeszłym roku Fluence zapowiedział wprowadzenie na rynek nowej generacji bateryjnych magazynów energii, które mają umożliwić zejście z kosztami gromadzenia energii o 25 proc. w porównaniu z magazynami dostępnymi wcześniej na rynku.

Producent magazynów energii zapewniał, że taką redukcję kosztów udało się osiągnąć dzięki wdrożeniu we własnym zakresie masowej produkcji komponentów magazynów, podczas gdy wcześniej były one składane w dużej mierze z komponentów pozyskiwanych od różnych producentów, co dodatkowo podnosiło koszty.

Fluence zrealizował lub jest w trakcie realizacji projektów związanych z magazynowaniem energii, których łączna moc sięga 2,5 GW i które są zlokalizowane w 24 krajach.

Firma będzie odpowiadać m.in. za dostawę pierwszego bateryjnego magazynu energii na Litwie. Więcej na ten temat w artykule: Pierwszy bateryjny magazyn energii na Litwie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.