Przenośny magazyn energii w zestawie z panelem fotowoltaicznym

Przenośny magazyn energii w zestawie z panelem fotowoltaicznym
Ecoflow

Amerykański producent baterii Ecoflow wprowadził na rynek przenośną baterię do rozwiązań domowych i terenowych o jednostkowej pojemności 3,6 kWh. Ostateczna pojemność mobilnego magazynu po rozbudowie może wynosić nawet 25 kWh. Baterie można ładować m.in. za pomocą ładowarek do pojazdów elektrycznych, a także produkowanych przez Ecoflow elastycznych modułów fotowoltaicznych.

Ecoflow posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów przeznaczonych do magazynowania oraz zarządzania energią elektryczną. Najnowszym produktem amerykańskiej firmy jest mobilna bateria o nazwie Delta Pro. Pojemność pojedynczego modułu sięga 3,6 kWh.

Stosując kompatybilne baterie EcoFlow DELTA Pro Smart Extra Battery, użytkownik może skompletować przenośny magazyn o maksymalnej pojemności 25 kWh. Magazyn składa się z baterii bazującej na technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LFP).

REKLAMA

Wymiary urządzenia o pojemności 3,6 kWh to 63,5 x 28,5 x 41,6 cm. Posiada ono m.in.  4 standardowe wyjścia AC, 2 wyjścia USB-A, 2 wyjścia USB-C oraz wejście dla ładowarki samochodowej. Magazyn jest również wyposażony w kolorowy wyświetlacz informujący użytkownika o najważniejszych parametrach – m.in. o pojemności ładowania oraz ilości zużywanego w danym momencie prądu.

Urządzenie można naładować za pomocą gniazdka 230V, stacji ładowania pojazdów elektrycznych lub za pośrednictwem bezpośrednio podłączanych modułów fotowoltaicznych o maksymalnej mocy 1600 W.

Jak czytamy na stronie producenta, w momencie podłączenia modułu fotowoltaicznego o mocy 400W baterie o pojemności 3,6 kWh naładujemy do pełna w czasie 12-24 godzin. Korzystając z maksymalnie dostępnej mocy ładowania za pośrednictwem czterech modułów PV (1600W), baterie o tej samej pojemności naładujemy w czasie od 3 do 6 godzin. Ładowanie prądem przemiennym jest możliwe z mocą maksymalną do 2900 kW.

Producent deklaruje, że po wykonaniu 3500 cykli ładowania bateria powinna zachować nadal co najmniej 80 proc. początkowej pojemności.  

Producent zapewnia, że bateria Delta Pro jest dostępna w 35 krajach i regionach Europy w tym również w Polsce, gdzie można ją zakupić u jednego z popularniejszych sprzedawców sprzętów RTV i AGD. Cena podstawowej baterii o pojemności 3,6 kWp ma wynosić około 3799 euro.

REKLAMA

 
Ecoflow oferuje również swoim użytkownikom dedykowane moduły fotowoltaiczne, które można bezpośrednio podłączyć do baterii. Panele dostępne są wariantach mocy: 60, 110, 160 oraz 400W. Każdy z nich jest wykonany z części umożliwiających złożenie modułu i łatwy transport w torbie, która jednocześnie została zaprojektowana w taki sposób, aby pełnić rolę podpórki umożliwiającej ustawienia panela w kierunku słońca w zakresie kąta nachylenia 40-90 stopni. 

Najmocniejszy moduł o mocy 400W jest zbudowany z monokrystalicznych ogniw słonecznych. Jego wymiary to 105,8 x 236,5 x 2,4 cm przy wadze 12,5 kg. Wartość napięcia obwodu otwartego to 48V, a prąd zwarciowy wynosi 11A. Sprawność całego modułu producent deklaruje na 22,4 proc.

Podłączenie modułu do baterii odbywa się bezpośrednio za pomocą złączy MC4. Istnieje możliwości podłączenia maksymalnie 4 modułów o pojemności 400W do jednej baterii Delta Pro. Cena modelu EcoFlow 400W wynosi 1050 euro. Moduł o najmniejszej mocy 60W kosztuje około 160 euro.

Jak twierdzi producent, jego rozwiązanie może być stosowane przez mieszkańców domów jednorodzinnych w celu zabezpieczenia przed black-outem. Doskonale sprawdzi się również w podróży do naładowania sprzętu elektronicznego czy jako jedyny bank energii na wyprawach kempingowych. Zwłaszcza w przypadku ostatniego rozwiązania Ecoflow sugeruje zakup dedykowanych modułów fotowoltaicznych.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.