Dobre wiadomości dla prosumentów, którzy chcą magazynować energię

Dobre wiadomości dla prosumentów, którzy chcą magazynować energię
Soltec

Ostatnie tygodnie dały nowe bodźce do rozwoju rynku przydomowych magazynów energii. Czy  zmiany legislacyjne oraz zwiększenie dofinansowań w ramach programu Mój Prąd 4.0 skłonią polskich prosumentów do zakupu tych urządzeń? Pozytywnej odpowiedzi na to pytanie pewna jest firma Soltec, która wzbogaca swoją ofertę o baterię od Kehua Tech.

Świat nie traci energii

Magazynowanie energii z odnawialnych źródeł wytwórczych już od kilku lat jest traktowane jako kluczowy element, bez którego transformacja energetyczna nie będzie możliwa.

REKLAMA

Z tego powodu coraz więcej firm inwestuje bardzo duże środki w kontenerowe magazyny energii. Przykładem może być tutaj uruchomiony przed kilkoma dniami bank energii o pojemności 196 MWh zlokalizowany w Pillswood na terenie Wielkiej Brytanii. Deweloper odpowiedzialny za projekt, spółka Harmony Energy, planuje, aby jej akumulatory stabilizowały produkcję z największej na świecie off-shorowej farmy wiatrowej. Instalacja Dogger Bank ma mieć moc 3,6 GW, pierwsza część tej inwestycji zostanie zakończona w połowie przyszłego roku.

Podobne przykłady można mnożyć, jeszcze w 2017 roku największy magazyn energii znajdował się w Australii. Inwestycja – przeprowadzona przez ekscentrycznego miliardera Elona Muska – mogła pomieścić 194 MWh energii elektrycznej. Zaledwie cztery lata później do użytku zostaje oddana instalacja w kalifornijskim Moss Landing, która dysponuje niemal sześciokrotnie większą pojemnością. Co więcej, współwłaściciel inwestycji, amerykański koncern energetyczny Vista, planuje rozbudowę tego systemu do 6000 MWh.

Niemcy nadają tempo

W ślad za wielkim biznesem podążają również właściciele mikroinstalacji. O ile liderem w realizacji inwestycji opartych o wielkoskalowe magazyny energii są Chiny oraz Stany Zjednoczone, to po przydomowe akumulatory najchętniej sięgają Niemcy. Dla wielu naszych zachodnich sąsiadów banki energii stały się już niemal obowiązkowym elementem wzbogacającym ich instalacje PV. W 2020 roku po drugiej stronie Odry przybyło 272 000 nowych prosumentów, z czego 88 000 posiadało własne baterie. W ubiegłym roku Niemcy jeszcze chętniej sięgali po energię ze słońca. W 413 000 domów pojawiły się panele fotowoltaiczne. Praca niemal co trzeciej z nich jest wspierana przez magazyn energii.

W Polsce rynek tych urządzeń zaczął rozwijać się znacznie później, ale również w naszym kraju coraz więcej prosumentów jest zainteresowanych posiadaniem własnych akumulatorów. Duże nadzieje pokładano w programie Mój Prąd, który od 15 kwietnia oferował nawet 7 500 złotych dotacji na zakup własnych modułów akumulatorowych.

Jednak, jak wynika z obliczeń Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czwarta edycja Mojego Prądu cieszy się mniejszym zainteresowaniem od swoich poprzedników. Od kwietnia do 20 października wpłynęło niemal 15 000 wniosków o wsparcie na zakup instalacji PV oraz innych elementów, z czego tylko 243 inwestorów prosiła o dopłatę do swoich baterii.

Wkrótce może się to zmienić, ponieważ Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że od 15 grudnia wysokość wypłacanych subsydiów zostanie podniesiona. Z kolei pod koniec ubiegłego miesiąca Rada Ministrów przyjęła zapis rozwiązujący część legislacyjnych problemów zatrzymujących rozwój rynku magazynów energii.            

Prawo zaczyna nadążać  

Wielu ekspertów zaznacza, że nowy system rozliczania prosumentów przyspiesza rozwój rynku magazynów energii. Dlatego zwłaszcza teraz nie warto rezygnować z pomysłu zakupu baterii. Nawet jeśli instalacja fotowoltaiczna została podłączona przed 31 marca 2022 roku.

Ustawodawca przygotował nowelizację artykułu 7 w ustawie o prawie energetycznym. Dotychczas operator sieci dystrybucyjnej stosował wobec posiadaczy instalacji PV inwestujących w magazyn energii niekorzystną interpretację przepisów. Polegała ona na zsumowaniu mocy posiadanej instalacji wraz z mocą znamionową banku energii. Z tego powodu zakup baterii bardzo często wiązał się z przekroczeniem mocy całego układu powyżej progu 10 kW. Oczywiście oznaczało to konieczność „oddania” do zakładu już nie 20% produkcji z instalacji PV, ale 30%.

REKLAMA

Niedawna zmiana ustawy znosi tę zasadę pod warunkiem, że moc instalacji PV jest większa od mocy magazynu. Ustawodawca przewidział również drugą okoliczność, która zakłada, że łączna moc wprowadzana do sieci przez przydomową instalację jest nie większa niż moc całego układu PV.

Takie zmiany uatrakcyjniają inwestycje w magazyny energii również prosumentom objętych systemem net-meteringu, którzy od teraz nie muszą obawiać się zmiany swojego modelu rozliczeń na mniej korzystny.

Więcej pieniędzy z Mojego Prądu  

Nowych jak i starych prosumentów mogą również skusić zmiany w programie Mój Prąd. Od połowy grudnia inwestorzy, którzy będą chcieli zakupić moduły fotowoltaiczne wraz z magazynem energii, otrzymają nawet 21 000 złotych bezzwrotnego wsparcia. Co więcej, jeśli beneficjent będzie chciał dodatkowo wzbogacić swoją instalację o system HEMS/EMS, łączna kwota dofinansowania może wynieść aż 31 000 złotych, o ile wskazana suma nie przekracza 50% kosztów kwalifikowanych całej inwestycji.

Podwyżka dopłat do magazynów energii aż o 8 500 złotych to kolejny silny bodziec, który pomoże rozwijać rynek prosumenckich baterii poprzez redukcję kosztów inwestycji. Należy również pamiętać, że skorzystanie z programu Mój Prąd nie uniemożliwia inwestorowi odpisania poniesionych kosztów od swojego podatku dochodowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Magazynowanie energii staje się zatem coraz tańsze.

Soltec gotowe na rozwój rynku

W Soltec nieustannie monitorujemy i obserwujemy dynamicznie zmieniający się rynek PV i magazynów energii. Nasze 16-letnie doświadczenie pozwala na dostosowanie oferty w taki sposób, aby możliwie najszybciej dostarczyć najlepsze rozwiązania dla mikroinstalacji, jak i dla układów fotowoltaicznym o większej mocy.

W ostatnim czasie do naszych magazynów trafiły moduły akumulatorów iStoragE od marki Kehua. Jednostki wykonane w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej o długiej żywotności, wyróżniają się łatwą rozbudową nawet do 8 modułów baterii, zwiększając tym samym pojemność całego układu do 40 kWh.

Konstrukcja All-In-One sprawia, że iStoragE to połączenie inwertera hybrydowego z wysokonapięciowymi bateriami z wbudowanym systemem BMS, co znacznie przyspiesza montaż urządzenia.

Po więcej informacji odwiedź stronę Soltec.

 

artykuł sponsorowany