Panasonic wprowadza nowy magazyn energii i SmartBox

Panasonic wprowadza nowy magazyn energii i SmartBox
Panasonic

Japoński Panasonic przygotował nową generację swojego domowego magazynu energii Evervolt. Wraz z nową odsłoną swojej flagowej baterii producent oferuje urządzenie o nazwie SmartBox kontrolujące połączenie z siecią i zapewniające płynne przejście na zasilanie rezerwowe podczas przerw w dostawie prądu.

Nowa generacja Evervolt to system magazynowania energii elektrycznej oparty na modułowych bateriach litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) zintegrowany z inwerterem hybrydowym.

Falownik hybrydowy znajdujący się w górnej części systemu ma wymiary 850 x 400 x 148 mm i waży 34 kg. Jego nominalna moc wyjściowa ma wynosić 7,6 kW (nominalny prąd wynosi 31,7 A), ale jednocześnie Panasonic dopuszcza podłączenie dwukrotnie większego źródła wytwórczego do mocy 15,2 kW, co – jak tłumaczy – może być przydatne dla posiadaczy większych systemów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Zalecane przez producenta zakresy temperatur pracy inwertera wynoszą od -20 do +60 st. C w trybie operacyjnym oraz od -25 do +75 st. C w trybie magazynowania energii. Urządzenie chłodzi się w sposób naturalny (konwekcyjny), a poziom jego hałasu wynosi poniżej 30 dB.

Baterie LFP w systemie

Baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, stanowiące integralną część zestawu, są układane w stos na podstawie o wymiarach 850 x 55 x 148 mm. Panasonic proponuje wykorzystanie czterech baterii i przy takiej ich liczbie pełne wymiary systemu (cztery jednostki baterii, inwerter, BMS i podstawka) wynoszą 1788 x 850 x 148 mm. Pomiędzy bateriami, które umieszczone są na niskiej podstawie, a inwerterem hybrydowym Panasonic umieścił jednostkę systemu zarządzania baterią (BMS) o wymiarach 133 x 850 148 mm.

Magazyn energii Evervolt z czterema bateriami ma łączną pojemność 20 kWh (rzeczywista pojemność użytkowa wynosi 18 kWh). Zestaw zapewnia do 7,6 kW mocy w trybie off-grid.  Maksymalny prąd ładowania/rozładowania baterii wynosi 54 A.

Warto dodać, że istnieje możliwość połączenia ze sobą do czterech największych jednostek, aby otrzymać końcowo nawet 72 kWh pojemności użytkowej.

Nowy Evervolt może być instalowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. Panasonic przewiduje, że żywotność baterii ma wynosić około 6 tys. cykli. Na cały zestaw japoński producent udziela 12-letniej gwarancji produktowej oraz 12-letniej gwarancji na robociznę, pod warunkiem że system został zamontowany przez autoryzowanego instalatora Panasonic.

Jedno urządzenie, pełna kontrola

W nowej odsłonie generacji Evervolt Panasonic przedstawił również urządzenie SmartBox, które pozwala w ramach jednej obudowy połączyć ze sobą system magazynowania energii, wybrane domowe obciążenia, zasilanie sieciowe oraz system fotowoltaiczny. Do SmartBoxa można podłączyć także dodatkowy generator prądu, jednakże – jak tłumaczy Panasonic – taki sprzęt powinien każdorazowo zostać zatwierdzony przez producenta, aby utrzymać pierwotną gwarancję na urządzenia.

REKLAMA

Idea wykorzystania SmartBoxa polega na kontroli połączenia z zasilaniem sieciowym i w razie potrzeb pozwala na natychmiastowe przejście na zasilanie rezerwowe (czas przełączania to około 100 ms). Urządzenie w trybie back-up może w jednym czasie kontrolować do sześciu obciążeń, optymalizując zużycie energii i pozwalając na wydłużenie żywotności baterii.

Wymiary SmartBoxa wynoszą 832 x 580 x 247 mm, a jego masa to 35 kg. Poziom hałasu urządzenia oscyluje poniżej 40 dB. Zalecany zakres pracy (operacyjny) wynosi od -20 do + 45 st. C. Tak samo jak zestaw do magazynowania energii SmartBox jest objęty 12-letnią gwarancją.

Nowa pompa ciepła Panasonic

Ostatnie premiery japońskiego producenta pokazują, że Panasonic chce swoim klientom dostarczać kompleksowe rozwiązania do ogrzewania domów oraz wytwarzania energii elektrycznej i zarządzania jej zużyciem.

Kilka dni informowaliśmy o tym, że Panasonic wprowadził domową pompę ciepła Aquarea w dwóch odmianach przystosowanych zarówno do pracy w nowych budynkach (seria K), jak i poddanych termomodernizacji (seria L). Warto wspomnieć, że seria L, czyli przeznaczona do nowo budowanych domów, pracuje na czynniku chłodniczym R290, który zaczyna być coraz częściej stosowany przez producentów w zamian za popularny przez ostatnie lata czynnik R32.
.

.
W ramach wdrażania inteligentnych rozwiązań pompy ciepła Aquarea z serii K i L mogą zostać dodatkowo wyposażone w moduł Wi-Fi (umieszczany w jednostce wewnętrznej) i sterowane za pomocą platformy  Aquarea Smart Cloud.

Mocne panele fotowoltaiczne z Japonii

Panasonic na koniec zeszłego roku na targach RE+ zaprezentował również całkowicie czarną serię paneli fotowoltaicznych HK Black, z której najmocniejszy moduł ma moc 430 W i sprawność 22,2 proc. Został wykonany na bazie ogniw HJT.  Wydajność modułu po 25 latach ma wynosić 92 proc. wartości początkowej. Więcej na ich temat w artykule: Panasonic zaprezentował swoje najmocniejsze moduły fotowoltaiczne.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.