REKLAMA
 
REKLAMA

Propanowa pompa ciepła do domu

Propanowa pompa ciepła do domu

Japoński Panasonic ma w ofercie pompy ciepła Aquarea do zastosowania w mieszkaniach. Urządzenia wykorzystują m.in. czynnik R290, czyli propan. To kolejny już producent ze światowej czołówki, który decyduje się na zastosowanie tego gazu w roli czynnika chłodniczego.

Dostępna od wiosny 2023 roku generacja pomp ciepła typu powietrze-woda Aquarea jest oferowana w dwóch seriach: K i L. Każda z nich jest przystosowana do określonego typu budynku, jednak łączą je wspólne cechy. Japońska firma zapewnia, że jest to wysoka wydajność i łatwość sterowania, a także nowoczesny wygląd urządzenia.

Do budynków nowych i modernizowanych

Pompy ciepła z serii L zostały zaprojektowane i zbudowane z myślą o budynkach, które mają przejść termomodernizację (lub są już po) i ogrzewanie ich kubatury odbywa się za pośrednictwem istniejących grzejników. Seria L wykorzystuje naturalny czynnik chłodniczy R290, czyli propan.

REKLAMA

Urządzenie jest w stanie wytwarzać wodę na zasilaniu do 75 st. C do temperatury zewnętrznej -10 st. C oraz ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) do temperatury 65 st. C bez wykorzystania grzałki. Typoszereg serii L obejmuje urządzenia o mocy 5, 7 i 9 kW.

Seria K mam być doskonałym rozwiązaniem dla nowego budownictwa. Najczęściej wykorzystuje się w nim niskotemperaturowe emitery ciepła, takie jak ogrzewanie podłogowe czy maty kapilarne rozkładane w pomieszczeniach. Seria K pracuje na popularnym czynniku chłodniczym R32, który kilka lat temu zaczął skutecznie wypierać wówczas stosowany R410A.

Urządzenie jest w stanie wytwarzać wodę na zasilaniu do temperatury 60 st. C przy maksymalnej wartości temperatury zewnętrznej na poziomie -10 st. C.

Seria K jest również dostępna w wersjach T-CAP i High Performance. Są one przystosowane do nowych budynków powstających w wymagających warunkach środowiskowych. Typoszereg mocy grzewczej serii K przedstawia się następująco: 3, 5, 7 i 9 kW.

Ciche i wydajne

Pompy ciepła z serii K i L mają charakteryzować się stosunkowo cichą pracą. Wynosi ona do 56 dB (A) w przypadku pompy o mocy 9 kW wykorzystującej R290. Sprężarki mogą pracować do ekstremalnie niskich temperatur -25 st. C.

REKLAMA

Panasonic podaje przykład SCOP dla pompy ciepła z serii L o mocy 5 kW na poziomie 5,12. Więcej informacji na temat poszczególnych jednostek można odczytać z kart katalogowych umieszczonych na stronie firmy.

Obie serie mają się charakteryzować ulepszonym designem i korzystniejszym dopasowaniem – pod względem uniwersalności wymiarów i koloru – jednostki wewnętrznej do większości projektów. Pompy umożliwiają umieszczenie w jednostce wewnętrznej modułu Wi-Fi, który pozwoli na sterowanie jednostką za pośrednictwem dowolnego urządzenia obsługującego platformę Aquarea Smart Cloud.

Propan wyprze R32?

Japoński Panasonic nie jest pierwszym producentem, który zdecydował się na wprowadzenie do sprzedaży pomp ciepła pracujących na czynniku chłodniczym R290 zamiast R32. Parę miesięcy temu informowaliśmy, że niemiecki Bosch wprowadził do swojej oferty pompę ciepła Bosch Compress 6800i AW przeznaczoną do instalacji w modernizowanych i nowych budynkach, zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych.

Pompa ciepła Bosch Compress 6800i AW jest dostępna przedziale mocy od 3,9 do 11,5 kW i jest w stanie podgrzewać wodę do temperatury 75 st. C przy temperaturze zewnętrznej -10 st. C. Jednostka zewnętrzna ma wymiary 1100 x 802 x 540 mm i waży 143 kg.

Bosch oprócz samego urządzenia dostarcza również aplikację HomeCom Easy do obsługi urządzenia. Pompę Compress 6800i AW można także podłączyć do zintegrowanej bramki Wi-Fi Bosch K30 RF, aby korzystać z rozwiązań inteligentnego domu.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Eksploatuję drugi sezon POLSKĄ pompę ciepła 15,4 kW na R-290. Zatem żadna nowość… Pracuje pięknie.

11 lat temu firma Alpha Innotec wprowadziła na rynek pompę ciepła na R290. Nie widzę tutaj nowości wartej opisywania. Ciekawe czy autor artykułu słyszał o gruntowych pompach ciepła na R290?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA