BMZ wprowadza nową baterię. Idealna dla magazynów energii

BMZ wprowadza nową baterię. Idealna dla magazynów energii
BMZ

Niemiecki pionier w rozwoju technologii związanych z przechowywaniem energii BMZ wprowadzi na rynek baterie sodowo-jonowe, które mają być idealnym rozwiązaniem dla stacjonarnych magazynów energii.

Niemiecka firma BMZ od lat rozwija technologie baterii litowo-jonowych, które znajdują zastosowanie w pojazdach z napędami elektrycznymi, ale także w stacjonarnych magazynach energii. Rozwój magazynowania energii na bazie baterii litowo-jonowych napotyka jednak na ograniczenia związane z dostępem do potrzebnych surowców oraz wahaniami ich cen. Rozwiązaniem jest rozwój alternatywnych baterii, takich jak baterie sodowo-jonowe. Wprowadzenie ich na rynek ogłosił właśnie BMZ.

Przewaga baterii sodowo-jonowych nad li-ion

Niemiecka firma podkreśla, że nowe baterie sodowo-jonowe mają kilka przewag nad tradycyjnymi bateriami litowo-jonowymi (li-ion). Należą do nich niższe koszty produkcji i łatwiejszy dostęp do surowców. O ile produkcja baterii litowo-jonowych NMC wymaga m.in. trudno dostępnego kobaltu, o tyle produkcja baterii sodowo-jonowych może być prowadzona z wykorzystaniem szeroko dostępnych pierwiastków, takich jak żelazo i sód.

REKLAMA

Istotne jest większe bezpieczeństwo użytkowania baterii sodowo-jonowych oraz łatwiejszy recykling z uwagi na brak toksycznych składników. Przewaga nowych baterii ma się ponadto wiązać z lepszą pracą w niskich temperaturach.

BMZ chce produkować zarówno cylindryczne, jak i pryzmatyczne ogniwa sodowo-jonowe. Pierwsze prototypy powstają w formatach 26700 i 32140.

Minusem baterii sodowo-jonowych w porównaniu do baterii z chemią li-ion jest mniejsza gęstość energii, która sprawia, że do uzyskania podobnych pojemności potrzebne są większe gabaryty. Dlatego baterie sodowo-jonowe powinny znaleźć zastosowanie przede wszystkim w stacjonarnych magazynach energii, gdzie mniejsze znaczenie ma rozmiar baterii (chociaż na rynku pojawiły się już również pierwsze pojazdy z bateriami sodowo-jonowymi).

Technologia sodowo-jonowa jest idealnym rozwiązaniem do zastosowań, w których gęstość energii nie jest najważniejsza. Obejmuje to przemysłowe oraz domowe systemy przechowywania lub wózki przemysłowe, takie jak wózki widłowe – tłumaczy Sven Bauer, założyciel i CEO niemieckiej firmy.

Seryjna produkcja nowych baterii o nazwie NaTE ma się rozpocząć latem 2025 r. Na razie nie wiadomo, czy obejmie także polską fabrykę BMZ, która znajduje się w Gliwicach. W 2021 r. niemiecka firma ogłosiła, że kosztem 9 mln euro podwoi tam produkcję baterii i w ciągu dwóch lat zwiększy zatrudnienie do ponad 1000 osób.

Baterie sodowo-jonowe idealne dla magazynów energii

Stacjonarne magazyny energii dla prosumentów zawierające baterie sodowo-jonowe już są wprowadzane na rynek przez pierwszych chińskich producentów. O jednym z takich urządzeń pisaliśmy w artykule: Chińczycy wprowadzają do sprzedaży domowe baterie sodowo-jonowe.

REKLAMA

Wcześniej wprowadzenie na rynek ogniw sodowo-jonowych zapowiedział m.in. największy producent baterii CATL, a niedawno dołączył do niego największy europejski producent – szwedzka firma Northvolt, która jeden ze swoich zakładów produkcyjnych ma także w naszym kraju – to fabryka magazynów energii w Gdańsku.

BMZ nie podał, jakie kluczowe parametry będzie mieć jego nowa bateria sodowo-jonowa. Wiadomo natomiast, że tego typu bateria Northvolt ma się charakteryzować gęstością na poziomie 160 Wh/kg. To wyraźnie mniej niż gęstość stosowanych obecnie w samochodach elektrycznych baterii litowo-jonowych, która sięga około 250 Wh/kg.

Nowy magazyn energii BMZ

Niemiecka firma zapewnia jednocześnie, że nie odejdzie od rozwoju baterii litowo-jonowych. Idąc nadal w tym kierunku, BMZ pod koniec ubiegłego roku ogłosił wprowadzenie na rynek nowego magazynu energii przeznaczonego dla przemysłu. W urządzeniu o nazwie Power Bloxx są wykorzystywane charakteryzujące się relatywnie dużą gęstością energii baterie niklowo-manganowo-kobaltowe (NMC).
.

.
Magazyny Power Bloxx mają być dostępne w zakresie pojemności 68-204 kWh. Jak podaje producent, urządzenia są łatwe do podłączenia, działając na zasadzie plug-and-play. Ich użytkownikom BMZ ma zapewniać 10-letnią gwarancję. Rozmiary pojedynczej jednostki wynoszą 3,06 m x 2,90 m x 2,44 m.

Magazyny energii serii Power Bloxx mogą służyć do zasilania obiektów komercyjnych i przemysłowych, zapewniając czas aktywacji poniżej 20 milisekund. Wśród możliwych zastosowań BMZ wskazuje zwiększanie autokonsumpcji, peak-shaving umożliwiający ograniczenia poboru energii z sieci powyżej poziomu generującego dodatkowe koszty, a także redukcję kosztów zakupu energii z sieci w czasie szczytowego zapotrzebowania i wysokich cen na rynku energii.

Więcej na temat nowych magazynów energii firmy BMZ w artykule: BMZ wprowadza nowy system magazynowania energii NMC.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.