Nowy magazyn energii z Chin. Zerowa degradacja przez pierwsze 5 lat

Nowy magazyn energii z Chin. Zerowa degradacja przez pierwsze 5 lat
CATL

Parametry najnowszego magazynu energii czołowego chińskiego producenta baterii są efektem udoskonaleń w obszarze ogniw LFP. Nowy magazyn oferuje zerową degradację przez 5 lat początkowej eksploatacji.

System magazynowania energii elektrycznej o nazwie Tener został opracowany i wprowadzony do masowej produkcji przez chińskiego producenta baterii i magazynów energii CATL. Jedną z najciekawszych informacji dotyczących nowego urządzenia jest to, że stopień jego degradacji przez okres pierwszych 5 lat eksploatacji ma wynosić 0.

Szereg udoskonaleń

Jak czytamy w materiale prasowym zamieszczonym na oficjalnej stronie producenta, w ramach opracowywania magazynu energii Tener CATL wprowadził szereg udoskonaleń pozwalających na pokonanie kolejnych barier w efektywniejszym przechowywaniu energii. Wykorzystano m.in. biomimetyczne SEI (solid electrolyte interphase), czyli biomimetyczną interfazę stałego elektrolitu. Umożliwia ona transport jonów litu, zapobiegając jednocześnie dalszemu rozkładowi elektrolitu. Jak donoszą naukowcy, tworzenie SEI ma kluczowe znaczenie dla stabilności cyklicznej i wydajności ogniw, ponieważ pomaga zapewnić długoterminową stabilność utrzymywania pojemności ładunku.

REKLAMA

 

magazyn energii CATL
CATL

Nowy magazyn energii CATL, wykorzystujący ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) o gęstości energii 430 Wh/l, oferuje pojemność 6,25 MWh zamkniętą w kontenerze TEU (Twenty feet Equivalent Unit, podstawowa jednostka stosowana w transporcie kontenerowym, odpowiadająca 6100 × 2440 × 2590 mm). Magazyn ma oferować o 30 proc. większą gęstość energii w porównaniu do poprzednika oraz 20-proc. zmniejszenie całkowitej powierzchni, co pozwala redukować koszty związane z transportem i przestrzenią zajmowaną przez instalację.

 

REKLAMA

gęstość magazynu energii CATL
CATL

Bezpieczeństwo

Chiński producent chwali się również stworzeniem kompleksowego systemu zarządzania jakością, który obejmuje rozwój technologii, testy, monitorowanie działania i analizę występujących awarii. CATL zbudował platformę do prowadzenia symulacyjnych testów bezpieczeństwa w ramach różnych scenariuszy funkcjonowania sieci elektroenergetycznej. W procesie wykorzystywane są również narzędzia sztucznej inteligencji.

Nie znamy jeszcze szczegółów technicznych magazynu energii Tener. CATL nie podał również informacji, które rynki jako pierwsze będą mogły składać zamówienia na nowy system magazynowania energii elektrycznej oraz jaka będzie jego cena.

 

parametry magazynu energii CATL
CATL

Baterie LFP coraz tańsze

Wprowadzenie magazynu energii z wyraźnie ograniczoną degradacją to kolejna dobra informacja płynąca od największego chińskiego producenta baterii. Niedawno media poświęcone energetyce obiegła informacja o wyraźnym zmniejszeniu przez CATL kosztu produkcji baterii w technologii LFP. Więcej na ten temat w artykule: Chińczycy w rok zmniejszyli ceny baterii o połowę.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.