REKLAMA
 
REKLAMA

Baterie sodowo-siarkowe obniżą koszty magazynowania energii o 20 proc.

Baterie sodowo-siarkowe obniżą koszty magazynowania energii o 20 proc.

Nowy typ baterii sodowo-siarkowych (NaS) to efekt współpracy spółek z Niemiec i Japonii. Jak zapewniają twórcy, bateria NaS charakteryzują się m.in. zmniejszonym współczynnikiem degradacji. To zaś ma wpływać na obniżenie kosztu magazynowania energii w instalacjach wykorzystujących tę technologię.

NaS Model L24 to nazwa nowego typu baterii sodowo-siarkowych opracowanych przez BASF Stationary Energy Storage GmbH oraz japoński NGK Insulators, LTD. Jego podstawową zaletą ma być znacznie niższy niż w poprzednich modelach wskaźnik degradacji zdolności przechowywania energii. Według informacji producentów wynosi on mniej niż 1 proc. rocznie, co wynikać ma z mniejszej korozji ogniw akumulatora.

Dzięki bateriom NaS Model L24 nasi klienci będą mogli zmniejszyć koszty inwestycji w system magazynowania energii, a także zaoszczędzić na długoterminowych kosztach magazynowania – około 20 proc. w całym okresie eksploatacji – zapewnia Frank Prechtl, dyrektor zarządzający BASF Stationary Energy Storage.

REKLAMA

Innowacje w nowej baterii sodowo-siarkowej

Obok mocno zredukowanego wskaźnika degradacji kolejnym osiągnięciem technicznym w baterii NaS Model L24 ma być ulepszony system zarządzania temperaturą modułów akumulatorów, co umożliwia ich dłuższe rozładowywanie. Te nowe elementy wdrożono we wcześniej już sprawdzonej konstrukcji baterii.

Jak wskazują producenci, wprowadzone ulepszenia pozwalają na realizację projektów magazynowych przy użyciu znacznie mniejszej liczby baterii NaS. Zapewniają też niższe koszty serwisowania.

Lepsza wydajność wynika z intensywnej i efektywnej współpracy pomiędzy BASF i NGK, która rozpoczęła się w 2019 r. Niższy wskaźnik degradacji, wynoszący mniej niż 1 proc. rocznie, to niezwykły wynik dla branży magazynowania energii. Cieszymy się, że dzięki globalnej sieci sprzedaży BASF możemy dostarczać rozwiązania dla większej liczby klientów korzystających z NaS Model L24, a tym samym przyczyniać się do promowania globalnego wykorzystania energii odnawialnej i redukcji emisji CO2 – mówi Ryugo Takeda, wiceprezes i dyrektor generalny działu magazynowania energii w NGK.

REKLAMA

Nowa koncepcja odpowiada najnowszym standardom bezpieczeństwa dla instalacji magazynowania energii – UL1973 i UL9540A. Dostawy baterii NaS Model L24 mają się zacząć w drugiej połowie 2024 r.

Magazyny o pojemność 5 GW z bateriami NaS

Jak wyjaśnia NGK, technologia NaS to stacjonarne baterie charakteryzujące się dużą pojemnością, wysoką gęstością energii, długą żywotnością i zwiększonym bezpieczeństwem. Firma wdrożyła je w praktyce jako pierwsza na świecie.

Dotychczas baterie sodowo-siarkowe zostały wdrożone w projektach o łącznej mocy ponad 720 MW i pojemności prawie 5 GWh. Znajdują się one w ponad 250 lokalizacjach na całym świecie. Są wykorzystywane w systemach do przechowywania energii z OZE i optymalizacji jej wykorzystania, a także jako zasilanie awaryjne.

Jednym z projektów, w których wykorzystywana jest technologia baterii NaS, jest wielkoskalowy elektrolizer budowany przez BASF, który powstanie w północnych Niemczech.

To kolejny już projekt, w którym BASF sięga po technologię NGK. W marcu tego roku w zakładzie produkcyjnym BASF w Niemczech uruchomiony został ​​system magazynowania energii wykorzystujący baterie sodowo-siarkowe. Ma on umożliwiać wykorzystanie energii z OZE w procesach produkcyjnych przez niemal 24 godziny na dobę.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

……no i wymiotło ,, specjalistów „

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA