Powstanie największy bateryjny magazyn energii w Europie

Powstanie największy bateryjny magazyn energii w Europie
Fot. Steag

Firmy Eneco i Mitsubishi Corporation zrealizują jak zapewniająprojekt największego w Europie bateryjnego, litowo-jonowego magazynu energii.

Magazyn energii, który postawią w Niemczech Eneco i Mitsubishi, ma dostarczać rezerwę dla sieci elektroenergetycznej. Jego moc sięgnie 48 MW, a pojemność wyniesie 50 MWh. Jak wylicza Eneco, tyle odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu na energię generowanemu przez 5,3 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

Budowa magazynu energii ma rozpocząć się latem i powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. Magazyn zostanie zrealizowany przy wsparciu landu Szlezwik-Holsztyn, na terenie którego powstanie instalacja. System zostanie dostarczony przez firmę NEC Energy Solutions.

REKLAMA
REKLAMA

Do magazynu energii trafi, w przypadku nadpodaży generacji, energia produkowana z farm wiatrowych zlokalizowanych w północno-wschodnim niemieckim landzie.

Jak podkreśla w komunikacie Eneco, dodatkowo właściciele farm wiatrowych, z których energia trafi do magazynu energii, skorzystają finansowo dzięki możliwości odsprzedaży jej na rynek w dogodniejszym okresie.

Eneco dodaje, że początkowo magazyn będzie wykorzystywany do świadczenia usługi rezerwy pierwotnej, której zadaniem jest utrzymywanie stałej częstotliwości w systemie elektroenergetycznym poprzez bilansowanie aktualnego popytu z bieżącą wielkością generacji w razie zapotrzebowania zgłaszanego przez operatora 50 Hertz. 

red. gramwzielone.pl