Węgrzy z kolejna fabryką baterii litowo-jonowych

Węgrzy z kolejna fabryką baterii litowo-jonowych
Premier Węgier Viktor Orban z wizytą w fabryce Samsunga. Fot. Samsung SDI

Japońska firma GS Yuasa Corporation ogłosiła, że uruchomi na Węgrzech fabrykę baterii litowo-jonowych, które znajdą zastosowanie m.in. w samochodach elektrycznych. Produkcję baterii Li-Ion w tym kraju rozpoczną również dwie firmy z Korei Południowej.

Jak poinformował rząd w Budapeszcie, GS Yuasa Corporation uruchomi w mieście Miskolc zakład, w którym będzie składać baterie litowo-jonowe. Początkowo fabryka ma korzystać z ogniw wyprodukowanych w Japonii, jednak z czasem może stać się również miejscem, w którym będą produkowane również ogniwa.

Wartość tej inwestycji wyniesie 8,8 mld HUF, czyli około 120 mln PLN. Wiadomo, że węgierski rząd przyzna Japończykom granty w wysokości 465 mln HUF, czyli ok. 6,27 mln PLN.

REKLAMA

Budowa fabryki ma wystartować w przyszłym miesiącu, a początkowo pracę w niej znajdzie ok. 50 osób. Jak informują węgierskie media, docelowo zatrudnienie mogłoby wzrosnąć nawet do 400 osób.

GS Yuasa Corporation posiada oddziały w 17 krajach i zatrudnia na całym świecie ok. 15 tys. pracowników. Firma z Kyoto posiada 9 fabryk, z czego 5 produkuje baterie litowo-jonowe.

REKLAMA

Wkrótce produkcję baterii litowo-jonowych na Węgrzech uruchomi kosztem 100 mld HUF (1,35 mld PLN) koreański Samsung SDI, który wykorzysta w tym celu jedną ze swoich istniejących fabryk w Goed k. Budapesztu.

Na powierzchni 330 tys. m2 będą produkowane baterie do około 50 tys. samochodów elektrycznych w skali roku. Jeśli przyjąć, że przeciętna pojemność baterii samochodu elektrycznego będzie wkrótce wynosić 40 kWh, daje to poziom 2 GWh w skali roku.

Produkcja ma się rozpocząć w następnym kwartale i wówczas Węgry staną się trzecią lokalizacją produkcji baterii litowo-jonowych Samsunga. Dwie pozostałe to Ulsan w Korei Płd. oraz Xian w Chinach.

Inna południowo-koreańska firma SK Innovation zapowiedziała pod koniec ubiegłego roku, że zbuduje na Węgrzech swoją fabrykę baterii litowo-jonowych. Węgierskie media podają, że wartość tej inwestycji wyniesie ok. 204 mld HUF, czyli ok. 2,75 mld zł.  

Fabryka w miejscowości Komarom ma wejść w fazę operacyjną w styczniu 2020 r., produkując rocznie około 250 tys. baterii do samochodów elektrycznych. 

red. gramwzielone.pl