Magazyn energii Tesli mógł zarobić 1 mln AUD w dwa dni

Magazyn energii Tesli mógł zarobić 1 mln AUD w dwa dni
Fot. Neoen

Budowa obecnie największego na świecie bateryjnego magazynu energii zakończyła się dwa miesiące temu, a instalacja zrealizowana w Australii przez Teslę już pokazała swoje możliwości jeśli chodzi o wspomaganie pracy sieci, a także potencjał generowania sporych zarobków na charakteryzującym się ogromnymi wahaniami cen australijskim rynku energii.

Bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh – jego formalna nazwa to Hornsdale Power Reserve – powstał w stanie Południowa Australia, będąc odpowiedzią na problemy z lokalna siecią, które skutkowały mającym miejsce we wrześniu 2016 r. blackout-em, który pozostawił bez dostępu do energii elektrycznej 1,7 mln ludzi.

Władze australijskiego stanu po tym wydarzeniu ogłosiły przetarg na magazyny energii, które miałyby zapobiec podobnym problemom w przyszłości. Zwycięzcą przetargu okazało się konsorcjum firm Tesla i Neoen. Amerykański koncern zobowiązał się, że dostarczy do Australii swoje przemysłowe magazyny energii Powerpack, które będą gromadzić energię z należącej do Neoen farmy wiatrowej Hornsdale położonej w pobliżu miejscowości Jamestown, a jednocześnie wspomogą utrzymanie odpowiednich parametrów pracy sieci.

REKLAMA

Instalacja została wykonana zgodnie z planem. Magazyn energii w Południowej Australii oddano do użytku pod koniec 2017 r. i stał się największym na świecie bateryjnym urządzeniem do gromadzenia energii. To miano wcześniej dotyczyło instalacji o mocy 80 MW zrealizowanej w Kalifornii również przez Teslę.

W jaki sposób wykorzystywany jest wielki magazyn energii w Południowej Australii? Prawa do korzystania z potencjału 30 MW i pojemności 90 MWh ma Neoen, który może handlować zgromadzoną energią. Pozostałym potencjałem 70 MW oraz pojemnością 39 MWh dysponują lokalne władze w celu stabilizowania pracy sieci.

Użyteczność magazynu energii w tym obszarze już sprawdzono „w boju”, błyskawicznie odpowiadając na spadek częstotliwości pracy sieci na skutek chwilowej awarii jednej z elektrowni węglowych i udostępniając potrzebną moc w czasie milisekund (co ilustruje poniższy wykres), czyli w czasie nieosiągalnym dla konwencjonalnego „backup-u”.

Źródło: RenewEconomy

REKLAMA

Wcześniej, w czasie testów magazyn energii osiągnął moc od 0 MW do 100 MW w czasie zaledwie 100 milisekund. Australijski portal „RenewEconomy” zwraca jednak uwagę, że w obliczu braku regulacji dla rynku energii, których nie dostosowano do możliwości błyskawicznych reakcji dzięki technologii bateryjnej, operatorzy takich instalacji w Australii póki co nie mają zbyt szerokiego pola manewru, jeśli chodzi o zarabianie na usługach wspomagania pracy sieci elektroenergetycznej.

Możliwość zarabiania na magazynach energii dają natomiast duże wahania cen na australijskim rynku energetycznym. W tym miesiącu potencjał ogromnego magazynu energii wykorzystał Neoen, korzystając na wyjątkowo dużych wahaniach cen energii na rynku hurtowym w Południowej Australii, którą nawiedziła w ostatnich dniach fala upałów skutkująca ogromnymi skokami cen w czasie szczytowego zapotrzebowania.

„RenewEconomy” zakłada, bazując na notowaniach cen energii z 18 i 19 stycznia, że w tym czasie Neoen mógł zarobić – ładując magazyn z sieci w dolinie nocnej niemal za darmo i oddając energię w szczycie po notowanych w tych dniach rekordowo wysokich cenach, co pokazuje poniższa grafika – nawet około milion dolarów australijskich i to wyłącznie w ciągu dwóch dni.

Źródło: RenewEconomy

O tym, że ta inwestycja okazuje się sukcesem, świadczą ostatnie zapowiedzi firmy Neoen, która przygotowuje się do budowy w Australii jeszcze większego magazynu energii, a wywodzący się z Francji deweloper inwestuje już w australijskim stanie Wiktoria w magazyn energii o mocy 20 MW, który również dostarczy Tesla i który będzie współpracować z ogromną farmą wiatrową o mocy 204 MW.

Przedstawiciel australijskiego oddziału Neoen zapewniał w wypowiedzi cytowanej ostatnio przez Bloomberga, że projekt Hornsdale okazał się wielkim sukcesem i „otworzył myślenie na temat możliwości wykorzystania dużych magazynów energii”.

red. gramwzielone.pl