Fotowoltaika i baterie zamiast kolejnej elektrowni gazowej

Fotowoltaika i baterie zamiast kolejnej elektrowni gazowej
Fot. Arizona Public Service

W Arizonie powstanie jeden z największych w USA magazynów energii od razu w połączeniu z ogromną farmą fotowoltaiczną. Inwestycję zrealizuje koncern energetyczny, który w tym samym miejscu ma już elektrownie gazowe. Tym razem zdecydował jednak, że podobną funkcję, którą pełnią, będzie pełnić fotowoltaika w połączeniu z magazynem energii.

Inwestycję zrealizuje obsługujący 2,7 mln odbiorców, stanowy „utility” Arizona Public Service (APS) we współpracy z First Solar – mającym siedzibę w tym stanie największym amerykańskim producentem modułów fotowoltaicznych i deweloperem projektów PV.

Przedsięwzięcie zakłada budowę ogromnego bateryjnego magazynu energii (Battery Energy Storage System, BESS) o mocy 50 MW, który będzie wykorzystywać energię z farmy fotowoltaicznej o mocy 65 MW. APS nie podaje pojemności baterii.

REKLAMA

Bateryjny magazyn energii zbuduje do 2021 roku APS, a farmę fotowoltaiczną First Solar. Obie firmy zawarły 15-letnią umowę PPA.

Ta inwestycja to odpowiedź APS na potrzebę uruchomienia dodatkowych mocy w stanowym systemie energetycznym, które zapewnią energię w czasie szczytowego zapotrzebowania.

Zadaniem magazynu energii będzie dostarczanie energii do sieci na czas rosnącej konsumpcji – w godzinach między 15 a 20, kiedy rośnie zużycie energii i kiedy jednocześnie maleje generacja z fotowoltaiki.

REKLAMA

Magazyn energii powstanie zresztą w bezpośrednim sąsiedztwie generatorów gazowych APS, które również mogą pełnić taką funkcję. Należąca do APS elektrownia gazowa Redhawk składa się z działających od 15 lat bloków gazowych o łącznej mocy 1,136 GW. Tym razem koncern energetyczny z Arizony nie zdecydował się jednak na uruchomienie kolejnych, stawiając – w odpowiedzi na wyzwania stanowego systemu energetycznego – na połączenie fotowoltaiki i bateryjnego magazynowania energii.

APS już posiada trzy mniejsze bateryjne magazyny energii, a w planach na najbliższe 15 lat ma uruchomienie kolejnych o łącznej mocy 500 MW.

Magazyn energii w Arizonie nie będzie największą tego rodzaju instalacją w Stanach Zjednoczonych. Większe bateryjne magazyny energii są w trakcie realizacji w Kalifornii. Więcej na ten temat w artykule: Kolejne wielkie magazyny energii w Kalifornii.

Jak policzył Bloomberg, w ubiegłym roku w Ameryce Północnej uruchomiono bateryjne magazyny energii o mocy 522 MW, co jest wynikiem o 3 proc. lepszym niż odnotowany w 2016 r. Na całym świecie w 2017 r. podłączono do sieci BESS o moc ok. 1,121 GW.  

red. gramwzielone.pl