
Shell będzie produkował zielony wodór na ogromną skalę
Największą w Europie wytwórnię odnawialnego wodoru zbuduje grupa paliwowa Shell. Ogromny elektrolizer zasilany energią z morskiej farmy wiatrowej powstanie w Holandii.
Największą w Europie wytwórnię odnawialnego wodoru zbuduje grupa paliwowa Shell. Ogromny elektrolizer zasilany energią z morskiej farmy wiatrowej powstanie w Holandii.
Przedsiębiorstwo energetyczne EnBW z siedzibą w Karlsruhe w Niemczech wybrało wykonawców elektrociepłowni gazowych, które początkowo będą wytwarzały prąd z wykorzystaniem gazu ziemnego, a od 2030 roku mają przejść na produkcję energii z wodoru. Ich łączna moc zainstalowana wyniesie około 1300 MW.
Brytyjski rząd przeznaczył 9,3 mln funtów (ok. 50 mln zł) na opracowanie pierwszej na świecie morskiej turbiny wiatrowej wyposażonej w instalację do produkcji wodoru. Elektrolizer ma być umieszczony bezpośrednio na turbinie.
Poznański port lotniczy wchodzi na ścieżkę dekarbonizacji. Podpisał umowę z TÜV SÜD Polska obejmującą wsparcie w zakresie pozyskiwania energii z fotowoltaiki i produkcji czystego wodoru.
Komisja Europejska zaprezentowała szczegóły planu określanego jako REPower EU, którego celem jest szybkie zmniejszenie zależności Unii Europejskiej od importu rosyjskich surowców energetycznych...
PKN Orlen podpisał porozumienie o strategicznej współpracy z firmą Alstom przy dostawach bezemisyjnych pociągów i paliwa wodorowego dla publicznego transportu kolejowego. Alstom jest obecnie w trakcie komercjalizacji swojego pierwszego wodorowego pociągu, który w ubiegłym roku jeździł już m.in. po polskich torach.
Planowany przez koncern Essent zakład produkcji wodoru będzie zasilany energią słoneczną dostarczaną z solarnych instalacji lądowych i pływających. Do tego dojdzie magazyn energii. Firma rozważa też opcję wykorzystania energii wiatrowej.
Prywatni niemieccy przewoźnicy zamówili 10 napędzanych wodorem autobusów Solaris. W pojazdach zamontowane będą zestawy ogniw paliwowych o mocy 70 kW.
W pierwszych dwóch naborach wniosków z programu Zielony Transport Publiczny polskie miasta złożyły aplikacje dotyczące dofinansowania kilkuset autobusów elektrycznych. Spora liczba wniosków dotyczy autobusów zasilanych wodorem.
Rada Ministrów wczoraj podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dokumentu o nazwie Polska strategia wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r...
PKN Orlen podpisał list intencyjny z PKP i PESA o współpracy na rzecz wdrożenia technologii wodorowych w transporcie kolejowym. Spółki chcą razem prowadzić projekty badawczo-rozwojowe i działania zmierzające do zastosowania wodoru jako paliwa zasilającego pojazdy szynowe.
Tarnowskie Góry mają być pierwszym polskim miastem, które będzie korzystać z wodoru wytwarzanego z odnawialnej energii elektrycznej. Początkowo zielonym wodorem będą tam zasilane miejskie autobusy, a następnie lokalny system ciepłowniczy.