Wałbrzych będzie produkować wodór z plastikowych odpadów?

Wałbrzych będzie produkować wodór z plastikowych odpadów?
Hydrogen Utopia

Wałbrzych planuje produkować wodór z odpadów z tworzywa sztucznego. Miasto podejmie współpracę z brytyjską spółką Hydrogen Utopia, specjalizującą się w przekształcaniu plastiku z materiału odpadowego, który trudno w inny sposób poddać recyklingowi, w wartościowy gaz.

Wałbrzych podpisał list intencyjny ze spółką Hydropolis United, reprezentującą Hydrogen Utopia. Dotyczy on analizy możliwości realizacji wspólnej inwestycji w mieście. W Wałbrzychu miałby powstać zakład przekształcający plastikowe odpady w wodór oraz energię elektryczną i cieplną.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zbudowana zostanie instalacja, która będzie w stanie przetwarzać 35 ton odpadów dziennie, czyli blisko 13 tys. ton rocznie. Wszystko dzięki specjalnej technologii opracowanej przez Brytyjczyków.

REKLAMA

Bez emisji gazów

Technologia obejmuje wieloetapowy proces termiczny polegający na przetwarzaniu tworzyw sztucznych w bardzo wysokiej temperaturze, w szczelnym, beztlenowym środowisku. W procesie tym w pracujących reaktorach nie zachodzi spalanie z udziałem tlenu i nie ma emisji mieszaniny gazów do atmosfery. Do ogrzewania reaktorów (do temperatury nawet 900 st. C) wykorzystywana jest zielona energia elektryczna.

Powstały gaz syntezowy jest schładzany z odzyskiem energii i trafia do sekcji oczyszczania gazu, gdzie usuwane są śladowe składniki pochodzące głównie z zanieczyszczeń w odpadowych tworzywach sztucznych. Wodór jest pozyskiwany z gazu syntezowego i oczyszczany do jakości eksportowej (99,999 proc.) przy użyciu technologii zmiennociśnieniowej.

REKLAMA

Trzy tony czystego wodoru

– To technologia oparta na gospodarce w obiegu zamkniętym (GOZ), która z dotychczas bezwartościowych odpadów pozwoli wyprodukować nowe źródła energii, takie jak bardzo czysty wodór – przekonują eksperci z Hydrogen Utopia.

Surowcem do produkcji wodoru będą plastikowe odpady, które w inny sposób nie mogą zostać poddane recyklingowi. Obecnie są one utylizowane w spalarniach odpadów, jednak koszt utylizacji rośnie z roku na rok. Dodatkowo trzeba ponosić koszt transportu, a transport generuje także spaliny, hałas i obciąża drogi.

Instalacja, która ma zostać wybudowana w Wałbrzychu, miałaby produkować blisko 3 tony wodoru dziennie. Obecnie miasto wraz ze spółką Hydropolis, która będzie reprezentować Hydrogen Utopia, starają się o dofinansowanie tej inwestycji z funduszy europejskich.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.