REKLAMA
 
REKLAMA

To będzie największy elektrolizer na świecie

To będzie największy elektrolizer na świecie
Sinopec

Chiński państwowy koncern naftowy Sinopec buduje gigantyczną instalację do wytwarzania zielonego wodoru. Jej moc ma wynosić aż 260 MW.

Elektrolizer Sinopec, który ma wytwarzać ekologiczny wodór, będzie największym tego typu obiektem na świecie. Powstaje w Kuqa w Xinjiang-Uyghur, w północno-zachodnich Chinach. Elektrolizer miał zostać oddany do użytku pod koniec maja br., a jego komercyjna eksploatacja ma się rozpocząć z końcem tego miesiąca.

Koszt inwestycji w elektrolizer ma wynosić 425 mln dolarów. Wytwarzany w Kuqa wodór przesyłany będzie rurociągiem do pobliskiej rafinerii ropy naftowej, obsługiwanej przez spółkę zależną Sinopec – Tahe Refining and Chemical Company – gdzie zastąpi wodór wytwarzany z paliw kopalnych.

REKLAMA

13 elektrolizerów do projektu zostało dostarczonych przez trzech lokalnych producentów: Longi, Peric, a także firmy Cockerill Jingli Hydrogen, która należy do belgijskiej firmy John Cockerill.

Według planów obiekt ma wytwarzać 20 tys. ton zielonego wodoru rocznie.

Energia ze słońca

Według informacji serwisu „Hydrogen Insight” do zasilania elektrolizera wykorzystana będzie energia elektryczna z farmy fotowoltaicznej o mocy 300 MW. Wobec planowanej mocy elektrowni PV portal zastanawia się nad rzeczywistą pełną ekologicznością wytwarzania wodoru w elektrolizerze Sinopec. Proces elektrolizy co do zasady bowiem ma wymagać około 2 MW energii odnawialnej na każdy 1 MW elektrolizerów.

REKLAMA

Pierwotna propozycja projektu, zaprezentowana w 2021 roku, zakładała zasilanie obiektu przez farmę solarną o mocy 1 GW. Natomiast w czerwcu ubiegłego roku BloombergNEF informował o zmniejszeniu założonej mocy do 361 MW. Według wyliczeń agencji to zapewniłoby jedynie 58 proc. energii potrzebnej do zaspokojenia rocznego zapotrzebowania elektrolizerów. Jednocześnie BNEF informował, że Sinopec podawał niejasne dane o zasilaniu pozostałej produkcji wodoru „z pobliskich farm wiatrowych lub innych czystych źródeł energii”.

Wielkoskalowe projekty w Państwie Środka

Instalacja Sinopec pokona dotychczasowego lidera w zakresie ekologicznej elektrolizy. Obecnie największy na świecie elektrolizer o mocy 150 MW również zlokalizowany jest w Chinach, a należy do Ningxia Baofeng Energy.

Jak podaje „Hydrogen Insight”, instalacja w Kuqa długo jednak nie pozostanie na pozycji lidera. Sam Sinopec bowiem buduje już kolejny tego typu obiekt, większy o około jedną trzecią. Powstanie w Ordos w Mongolii Wewnętrznej. Inwestor nie podał jego mocy, poinformował tylko, że będzie on produkował około 30 tys. ton wodoru rocznie.

Wodór wytwarzany w Ordos zostanie wykorzystany do produkcji syntetycznych chemikaliów w zakładzie firmy Zhongtian Hechuang Ordos Coal Deep Processing, który obecnie wykorzystuje „najbrudniejszą” postać wodoru (wytwarzaną z niewypalonego węgla).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Chińczycy we wszystkim dominują bo Zachód jest zżerany przez Lenistwo i Patologię pochodzącą od głupich pomysłów władzy szczególnie Europejskiej. USA mnie nie interesuje. Chiny chcą współpracować z Europą a ta głupia słuchając się USA robi wroga z Chin.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA