
Fotowoltaika prosumentów wyłącza się coraz częściej. URE chce zmian w prawie
Urząd Regulacji Energetyki wskazuje na problem związany z prowadzonymi zbyt późno kontrolami jakości energii elektrycznej u odbiorców – w tym prosumentów...
Urząd Regulacji Energetyki wskazuje na problem związany z prowadzonymi zbyt późno kontrolami jakości energii elektrycznej u odbiorców – w tym prosumentów...
Dodatkowe preferencje dla mieszkańców bloków inwestujących w odnawialne źródła energii i poprawę efektywności energetycznej przewiduje ustawa, która obecnie czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw.
Spółka DTEK Renewables, należąca do ukraińskiej grupy energetycznej DTEK, poinformowała o przejęciu kontroli nad dużą farmą fotowoltaiczną zlokalizowaną na terenach wyzwolonych przez Ukrainę. Instalacja ucierpiała w wyniku ostrzału i sporą część paneli trzeba wymienić...
Na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi o mocy 342 MW zostały już zainstalowane wszystkie turbiny. Niemiecki koncern energetyczny wykorzystuje pierwsze na świecie łopaty wirnika w pełni nadające się do recyklingu. Ich producentem jest Siemens Gamesa.
Szwedzki start-up twierdzi, że opracowany przez niego materiał na bazie alg może poprawić wydajność paneli fotowoltaicznych nawet o 4 proc. W planach jest uruchomienie masowej produkcji.
Wielka Brytania zamierza nałożyć nowy podatek na wytwórców energii ze źródeł odnawialnych w sytuacji notowanego w ostatnich miesiącach nadzwyczajnego wzrostu cen energii. Brytyjski sektor OZE alarmuje, że może zostać bez środków na nowe inwestycje.
System opracowywany przez gdańskich naukowców ma wesprzeć małe oczyszczalnie odpadów i biogazownie rolnicze w poprawie efektywności energetycznej. Demonstracyjna instalacja ma być uruchomiona w jednej z pomorskich oczyszczalni.
W pierwszych trzech kwartałach tego roku Tauron wytworzył mniej energii odnawialnej niż w zeszłym roku, jednak dzięki wzrostowi cen energii EBITDA jego segmentu OZE wyraźnie wzrosła. Ostatni kwartał Tauron zakończył na poziomie całej grupy stratą.
W stolicy Małopolski ma powstać pierwsza w Polsce i naszej części Europy strefa czystego transportu. Wczoraj (23 listopada) Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję w tej sprawie.
Na terenie Warszawy do wymiany pozostały 5852 tzw. kopciuchy – poinformował Polski Alarm Smogowy, powołując się na dane urzędu miasta. Od 1 stycznia 2023 roku w stolicy zacznie obowiązywać zakaz używania pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno.
Każda ingerencja w zaakceptowane przez stronę rządową i samorządową 500 m w ustawie odległościowej oznacza dalsze blokowanie energetyki wiatrowej na lądzie – pisze Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Tylko zasada 500 m zagwarantuje nowe megawaty wiatru już w ciągu dwóch lat.
Marta Walendzewicz, CFO w firmie Menlo Electric, jednym z największych polskich dystrybutorów komponentów instalacji PV, w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl prognozuje, że już w pierwszym kwartale przyszłego roku można będzie liczyć na obniżki cen modułów...
Niemiecki oddział producenta ogniw i paneli fotowoltaicznych QCells we współpracy z naukowcami z instytutu Helmholtz-Zentrum Berlin uruchomi pilotażową produkcję tandemowych ogniw wykonanych z warstwy krzemowej i perowskitowej...
Konkurs Ministerstwa Rozwoju i Technologii skierowany jest do architektów. Nagrody przyznane zostaną pięciu najlepszym koncepcjom wielorodzinnego budynku mieszkalnego o obniżonym zużyciu energii.
Zbliżają się tegoroczne aukcje dla odnawialnych źródeł energii. Tradycyjnie najwięcej wsparcia przewidziano w dwóch koszykach wiatrowo-fotowoltaicznych. Obowiązywanie ustawy odległościowej powinno skutkować małą podażą projektów wiatrowych, co tworzy dogodne warunki do startu inwestorom z rynku PV...
Polenergia będąca jednym z największych krajowych wytwórców energii odnawialnej wypracowała w pierwszych trzech kwartałach tego roku rekordową sprzedaż, notując jednak przy tym spadek rentowności.