Ministerstwo organizuje konkurs na budynek o obniżonej energochłonności

Ministerstwo organizuje konkurs na budynek o obniżonej energochłonności
Waldemar Buda. Fot. MRiT

Konkurs Ministerstwa Rozwoju i Technologii skierowany jest do architektów. Nagrody przyznane zostaną pięciu najlepszym koncepcjom wielorodzinnego budynku mieszkalnego o obniżonym zużyciu energii.

Promocja budownictwa o obniżonej energochłonności jest szczególnie ważna teraz, gdy mamy do czynienia z wysokimi cenami energii, spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę i jej próbą destabilizacji sytuacji w całej Europie – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Konkurs organizowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) składa się z dwóch etapów. Pierwszy obejmuje przygotowanie opracowania studialnego, a jego zakończeniem będzie zaproszenie do złożenia prac konkursowych dla 10 uczestników. Na drugim etapie spośród nich zostanie wybranych pięć zwycięskich projektów.

REKLAMA

Wybrane projekty będą dostępne dla gmin, które będą mogły wykorzystać je na swoim terenie. Chcemy ułatwiać im włączanie się w budownictwo społeczne – nie tylko zachęcać do niego, ale przede wszystkim dawać im realne narzędzia. Sukcesem tego konkursu będzie większa liczba dobrej jakości mieszkań w zasobie gminnym – podkreśla minister Buda.

Terminy, zgłoszenia, nagrody

Wnioski o udział w konkursie należy składać poprzez Elektroniczną Platformę Konkursową https://epk.sarp.pl do 2 grudnia 2022 roku do godz. 12.00.

Opracowania studialne w wersji elektronicznej (pierwszy etap konkursu) będą przyjmowane do 13 lutego 2023 roku do godz. 15.00, również poprzez Elektroniczną Platformę Konkursową.

REKLAMA

Zwycięzcy zostaną wyłonieni w połowie 2023 roku.  Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrodę pieniężną 40 tys. zł brutto i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w celu wykonania usługi na podstawie pracy konkursowej. Dodatkowo przewidziany jest zwrot kosztów w wysokości po 20 tys. zł brutto dla wszystkich uczestników konkursu, którzy zostaną zakwalifikowani do drugiego etapu i skutecznie złożą prace konkursowe.

Optymalizacja zużycia ciepła, elektryczności i gazu to niższe koszty użytkowania i jeden z najbardziej aktualnych tematów w budownictwie jednorodzinnym. Na rynku dostępne są coraz bardziej zaawansowane systemy automatycznego sterowania budynkiem umożliwiające oszczędne korzystanie z mediów. Jestem pewien, że konkurs przyczyni się do popularyzacji tego typu rozwiązań – mówi Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.

– Mam nadzieję, że efektem naszego konkursu będą projekty mieszkań, które są tanie w eksploatacji i jednocześnie przyjazne ludziom oraz środowisku. Takie, w których wszyscy chcielibyśmy mieszkać – dodaje Waldemar Buda.

Konkurs jest prowadzony we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej konkursu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.