Kolejny stan USA chce mieć 100 proc. czystej energii

Kolejny stan USA chce mieć 100 proc. czystej energii
Fot. Bureau of Land Management, flickr cc

Władze stanu Nowy Meksyk przyjęły w tym tygodniu prawo, zgodnie z którym stanowy miks energetyczny docelowo ma bazować wyłącznie na energii produkowanej z bezemisyjnych źródeł.

Nowa energetyczna strategia Nowego Meksyku zakłada całkowite przejście do roku 2045 na konsumpcję energii ze źródeł niewytwarzających emisji CO2.

Taką decyzję podjął stanowy senat stosunkiem głosów 32 do 9, a także izba reprezentantów, w której „za” głosowało 43 członków, a przeciw było 22.

REKLAMA

Nowe prawo zakłada ponadto osiągnięcie 50-procentowego udziału energii odnawialnej w stanowym miksie energetycznym do roku 2030, a następnie 80 proc. do roku 2040.

Plan Nowego Meksyku nie przesądza jednak, że pięć lat później, kiedy stanowa energetyka ma być całkowicie bezemisyjna, całość energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, co zostawia miejsce dla innych bezemisyjnych technologii wytwarzania energii – np. z elektrowni jądrowej w Palo Verde w Arizonie, z której energia trafia obecnie m.in. do Nowego Meksyku.

Nowe prawo ma zawierać przy tym rozwiązania mające zabezpieczyć kondycję stanowych „utilities”, gwarantując im sekurytyzację obligacji, a także lokalne społeczności, w związku z zamykaniem emisyjnych elektrowni.

REKLAMA

Prawo zatwierdzone przez stanowy parlament musi jeszcze zaakceptować stanowa gubernator Michelle Lujan Grisham, która jednak już wcześniej deklarowała się jako zwolenniczka zwiększenia udziału energii odnawialnej w energetyce Nowego Meksyku.

Jeśli gubernator Nowego Meksyku zatwierdzi nowe prawo, wówczas południowy amerykański stan dołączy do Hawajów, Kalifornii i stanu Waszyngton, które również zobowiązały się do całkowitego wyeliminowania emisji CO2 ze swojej energetyki.

Pierwszy z wymienionych stanów ma przejść wyłącznie na energię odnawialną do roku 2045, a ogromna gospodarka Kalifornii ma stać się do tego czasu bezemisyjna – mogąc bazować nie tylko na OZE, ale również na innych, czystych źródłach energii.

Decyzja Nowego Meksyku wpisuje się ponadto w podobne działania podejmowane przez inne amerykańskie stany, a także w dyskutowaną na poziomie federalnym propozycję tzw. Green New Deal, zakładającą docelowo przejście Stanów Zjednoczonych wyłącznie na energię z OZE i forsowaną przez czołową reprezentantkę Demokratów Alexandrię Ocasio-Cortez.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.