Słabe efekty pierwszych aukcji dla OZE

Słabe efekty pierwszych aukcji dla OZE
Fot. Vetro Polska

Do końca 2018 roku uruchomiono produkcję energii tylko w przypadku 1/3 inwestycji objętych wsparciem w dwóch pierwszych aukcjach dla nowych instalacji OZE, których beneficjentami byli niemal wyłącznie inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW  mimo pewnego przyspieszenia w uruchamianiu nowych instalacji odnotowanego w ostatnich miesiącach 2018 r. 

Według informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl, do końca 2018 roku rozpoczęcie wytwarzania energii rozliczanej w ramach systemu aukcyjnego rozpoczęto w przypadku 144 nowych instalacji o łącznej mocy zainstalowanej 124,586 MW. To niemal wyłącznie farmy fotowoltaiczne o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Poza nimi uruchomiono jeszcze tylko kilka pojedynczych wiatraków o mocy do 1 MW.

Jak wcześniej poinformował portal Gramwzielone.pl Urząd Regulacji Energetyki, do 30 września 2018 r. w odniesieniu do instalacji „nowych” o jednostkowej mocy do 1 MW, które wygrały aukcje przeprowadzone w grudniu 2016 r. oraz czerwcu 2017 r., produkcję energii elektrycznej, potwierdzoną przez operatora systemu dystrybucyjnego, rozpoczęło 77 instalacji o całkowitej mocy 58,947 MW.

REKLAMA

Oznacza to, że w ostatnim kwartale wytwarzanie w systemie aukcyjnym rozpoczęło 67 nowych instalacji o łącznej mocy 65,639 MW.

Do tego na koniec 2018 r. w systemie aukcyjnym działało 100 instalacji istniejących już przed przeprowadzeniem pierwszych aukcji tzw. migracyjnych – elektrowni wodnych i biogazowni – które przeszły do systemu aukcyjnego ze „starego” systemu zielonych certyfikatów. Łączna moc tych elektrowni wynosiła 31,79 MW.

URE zastrzega, że z uwagi na nadal prowadzą weryfikację, w zestawieniu mogą jeszcze pojawić się nowe instalacje i moce, które wytworzyły energię elektryczną po raz pierwszy w systemie aukcyjnym do końca 2018 r.

W dotychczasowych aukcjach dla nowych instalacji, dedykowanych projektom w energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej o jednostkowej mocy do 1 MW, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r., wsparciem objęto odpowiednio 84 projekty na łączną moc ok. 70 MW, a także 352 projekty na łączną moc ok. 300 MW.

Czas na uruchomienie produkcji energii z nowych instalacji, które zyskały wsparcie na podstawie aukcji z grudnia 2016 r., minął wraz z końcem 2018 r. Natomiast beneficjenci aukcji dla nowych instalacji, które objęto gwarancjami sprzedaży energii na postawie postępowania przeprowadzonego w czerwcu 2017 r., mają jeszcze czas na uruchomienie produkcji energii, ale tylko do połowy tego roku.  

REKLAMA

Natomiast obecnie do realizacji swoich projektów przystępują już inwestorzy, którzy zyskali gwarancje sprzedaży energii na postawie aukcji przeprowadzonych pod koniec 2018 r. Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych na postawie aukcji, która odbyła się w dniu 15 listopada ub.r. i w której można było składać oferty na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW. Tę aukcję wygrały 554 oferty złożone przez 251 wytwórców – w zdecydowanej większości planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych.

Jednak w przypadku takich projektów inwestorzy będą mieć tym razem mniej czasu na uruchomienie produkcji energii, bo tylko 18 miesięcy. Niewywiązanie się z tego terminu będzie oznaczać utratę prawa do rozliczeń w systemie aukcyjnym.

W tym roku mają się odbyć ponadto kolejne aukcje. Ich termin nie jest jednak jeszcze znany i będzie zależeć od uchwalenia przygotowanej przez Ministerstwo Energi nowelizacji ustawy o OZE, w której określono parametry tegorocznych aukcji.  Póki co projekt opracowany przez ME nie wyszedł jeszcze z rządu i nie trafił do parlamentu.

Według zapowiedzi Ministerstwa Energii, które znalazły odzwierciedlenie w liczbach wpisanych do projektu nowelizacji ustawy o OZE, w wyniku tegorocznej aukcji mają powstać lądowe farmy wiatrowe o całkowitej mocy 2,5 GW (oprócz 1,14 GW planowanych na podstawie aukcji z 2018 r.), a także farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 750 MW (oprócz elektrowni PV o mocy 514 MW realizowanych na podstawie aukcji ubiegłorocznej). Tak przynajmniej zakładają urzędnicy ME.

Ponadto przewidziano przyznanie wsparcia w aukcji w 2019 r. dla elektrowni wodnych o łącznej mocy 14 MW, biogazowni o mocy 30 MW, mniejszych wiatraków o jednostkowej mocy do 1 MW – razem na 10 MW, a także elektrowni biomasowych o łącznej mocy 110 MW.

Zgodnie z proponowanymi przez ME przepisami, mniejsze elektrownie biomasowe będą mogły teraz wejść do systemu FIT/FIP – obok mogących już wcześniej skorzystać z tego systemu mniejszych elektrowni wodnych i biogazowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.