Inwestorzy się przeliczyli. Wygrali aukcje, elektrowni nie zbudowali

Inwestorzy się przeliczyli. Wygrali aukcje, elektrowni nie zbudowali
Fot. OregonDOT, flickr cc

Realne efekty pierwszej aukcji wsparcia odnawialnych źródeł energii są mizerne. Wielu inwestycji nie udało się sfinansować, bo po huśtawce legislacyjnej banki postrzegają ten biznes jako bardzo ryzykowny.

Dwa lata dostali inwestorzy, którzy wygrali pierwsze aukcje OZE, na zrealizowanie nowych inwestycji. Wygrana w aukcji daje pewne dochody ze sprzedawanej energii elektrycznej przez 15 lat. Wydaje się, że ten, kto wygrał aukcje, może spać spokojnie i liczyć zyski, jakie przyniesie mu elektrownia słoneczna czy farma wiatrowa.

Rzeczywistość okazuje się bardzie skomplikowana. Wygrana w aukcji nie gwarantuje finansowania, co niejednemu inwestorowi spędza teraz sen z powiek.

REKLAMA

Wyniki pierwszej aukcji

W pierwszej aukcji, która miała miejsce w grudniu 2016 roku, zakontraktowano energię za ponad 0,5 mld zł. Ceny za energię dla nowych instalacji słonecznych i wiatrowych kształtowały się w granicach 254-409 zł/ MWh – poniżej założonego budżetu.

Początkowo zakładano, że wsparcie mogłoby objąć budowę farm słonecznych o łącznej mocy do 100 MW. Przyjęty maksymalny poziom mocy instalacji na 1 MW oznaczał, że takich instalacji mogłoby powstać na podstawie grudniowej aukcji przynajmniej 100. Ostatecznie aukcję wygrały 73 instalacje fotowoltaiczne i 11 wiatrowych. Ile z nich zrealizowano?

REKLAMA

Najgorzej poszło z małymi elektrowniami wiatrowymi – wynika z informacji, jakie portalowi WysokieNapiecie.pl przekazał Urząd regulacji Energetyki. Zamiast 11 zrealizowano tylko jedną inwestycję o mocy 0,8 MW. Budowanie tak małych instalacji wiatrowych nie jest popularne, więc dla branży wiatrakowej wynik nie jest zaskoczeniem. 

Lepiej poszło w słońcu – zbudowano 55 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 52,5 MW. To o 18 elektrowni mniej niż wynosił wynik akcji z grudnia 2016 r.

Jaki system, takie efekty

– W wielu krajach gdzie funkcjonuje system aukcyjny, część projektów po wygranych aukcjach nie jest realizowanych przez inwestorów – wyjaśnia Bogdan Szymański, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

Dlaczego części projektów nie można było zrealizować? Skąd wziąć pieniądze na inwestycje? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl