Tauron sprzeda farmy wiatrowe, aby potem odkupić je z powrotem

Tauron sprzeda farmy wiatrowe, aby potem odkupić je z powrotem
Philip Male, flickr cc

Tauron pochwalił się dzisiaj wzrostem EBITDA za I poł. 2014 r. osiągniętym m.in. dzięki produkcji energii przez farmy wiatrowe. Tymczasem okazuje się, że koncern energetyczny z południa Polski swoje portfolio wiatrowe chce sprzedać. 

Jak informuje „Puls Biznesu”, Grupa Tauron nie chce konsolidować aktywów wiatrowych, na potrzeby których ma zaciągnięte kilkaset milionów złotych kredytów.

Cytowany przez „PB” Krzysztof Zawadzki, wiceprezes Taurona, zapowiada, że aktywa w postaci czterech farm wiatrowych zostaną wydzielone do spółki celowej, w której koncern będzie mieć mniejszościowy pakiet udziałów i w której Tauron zachowa prawo do odkupienia wiatraków po około 5-7 latach. 

REKLAMA
REKLAMA

W ten sposób Tauron chce poprawić swoje wskaźniki finansowe w perspektywie potrzeby sfinansowania swojej najważniejszej inwestycji – bloku w Jaworznie. 

Wiceprezes Grupy Tauron zapewnia, że aktywa wiatrowe wrócą do Taurona, a w międzyczasie grupa będzie dalej odkupować zielone certyfikaty przysługujące nowemu właścicielowi. 

gramwzielone.pl