Sejmowa komisja zajmie się projektem ustawy o OZE

Sejmowa komisja zajmie się projektem ustawy o OZE
Foto: Gramwzielone.pl (c)

Pojutrze odbędzie się pierwsze posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych, którego przedmiotem będzie dyskusja na temat rządowego projektu ustawy o OZE. 

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. energetyki Tomasz Nowak ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że prace nad ustawą o OZE mogą potrwać co najmniej 2 miesiące, a komisja zacznie prace od przyjęcia uwag ws. projektu od strony społecznej. Wiceprzewodniczący komisji nadzwyczajnej ds. energetyki dodał, że spodziewa się wielu uwag, jednak powinno obejść się bez powoływania specjalnej podkomisji, tak jak miało to miejsce w przypadku prac nad zeszłoroczną nowelizacją Prawa energetycznego, tzw. małym trójpakiem. 

Uwagi otrzymane przez sejmową komisję ds. energetyki mają zostać następnie przekazane do zaopiniowania w rządzie, a dyskusja na temat uwag i rządowego stanowiska w tej sprawie – według Tomasza Nowaka – zajmie dwa posiedzenia komisji. 

REKLAMA

Po kilku latach prac nad ustawą o OZE, rząd zaakceptował w końcu jej projekt w kwietniu br., a w pierwszej połowie lipca projekt trafił do Sejmu. 

REKLAMA

Przed przyjęciem ustawy o OZE przez Radę Ministrów, rząd zdecydował, że nie będzie notyfikować Brukseli przyjętego w niej nowego systemu wsparcia dla producentów zielonej energii. 

Procedowanie ustawy o OZE bez notyfikacji Komisji Europejskiej oznacza, że ustawa o OZE będzie mogła wejść w życie dużo szybciej – po akceptacji przez Sejm i Senat. Ministerstwo Gospodarki, które jest autorem ustawy, chce, aby weszła ona w życie w tym lub przyszłym roku, a nowy system wsparcia dla OZE według MG ma obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. 

Projekt ustawy o OZE w wersji skierowanej w dniu 08.07.14 r. do Sejmu [PDF]

Więcej informacji o projekcie ustawy o OZE na Gramwzielone.pl w zakładce „Ustawa o OZE”

gramwzielone.pl