Rosja nowym członkiem Międzynarodowej Agencji Odnawialnych Źródeł Energii

Rosja nowym członkiem Międzynarodowej Agencji Odnawialnych Źródeł Energii
Nicolas Raymond, flickr cc

Kreml poinformował, że Rosja została 132 członkiem Międzynarodowej Agencji Odnawialnych Źródeł Energii (IRENA), dzięki czemu Federacja Rosyjska zyska dostęp do „istniejącej praktyki wykorzystania  źródeł odnawialnych w energetyce”. 

Jak informuje „Rzeczpospolita”, przystąpienie do Międzynarodowej Agencji Odnawialnych Źródeł Energii oznacza zwrot w podejściu Kremla do spraw OZE. 

– Jeszcze dwa lata temu Władimir Putin ostrzegał, że wiatraki zabijają ptaki, a ich wibracje zmuszają robaki i krety do wychodzenie na powierzchnię – „RZ” Michaiła Julkina z firmy RSPP.

REKLAMA

Obecnie udział energetyki odnawialnej w rosyjskim miksie energetycznym wynosi zaledwie 2%. Zielona energia w Rosji jest produkowana głównie za sprawą elektrowni wodnych, podczas gdy energetyka wiatrowa, słoneczna czy biogazowa w tym kraju praktycznie nie istnieją. 

Rosyjski rząd ostatnio chce jednak zwiększać produkcję zielonej energii, a w tym celu wdraża system wsparcia w postaci aukcji, których zwycięzcy otrzymają prawo do budowy instalacji OZE i gwarancję stałej ceny za sprzedawaną energię. 

REKLAMA

Nowy system wsparcia dla OZE w Rosji ma kosztować maksymalnie 85 mld rubli, dzięki którym rosyjski potencjał energetyki odnawialnej ma się zwiększyć o 6 GW. 

Problemem w rosyjskich aukcjach, zwłaszcza w kontekście aktualnych stosunków handlowych pomiędzy UE a Rosją, może być ustanowiony przez rosyjskie władze wymóg, aby część elementów instalacji OZE budowanych na podstawie aukcji była rosyjskiej produkcji. 

O ile wymóg ten może nie stanowić przeszkody dla branży fotowoltaicznej – Rosjanie uruchamiają już bowiem pierwsze linie do produkcji paneli fotowoltaicznych – o tyle regulacja nakazująca wykorzystanie rosyjskich komponentów może być barierą dla rynku elektrowni wiatrowych, których w Rosji się nie produkuje. 

Jedną z pierwszych inwestycji w rosyjskiej branży fotowoltaicznej jest uruchomienie fabryki paneli fotowoltaicznych w Nowoczeboksarsku położonym 600 km od Moskwy. Inwestorem jest rodzima firma Hevel Solar, a inwestycję zrealizowała francuska firma Schneider Electric, która planuje ponadto uruchomienie w Rosji produkcji inwerterów fotowoltaicznych. 

Hevel Solar w 51-procentach należy do holdingu Renova, którego właścicielem jest oligarcha Wiktor Wekselberg, a pozostałe 49% udziałów posiada działająca w branży nanotechnologii firma Rusnano.

gramwzielone.pl