Szwajcaria inwestuje w magazynowanie energii

Szwajcaria inwestuje w magazynowanie energii
Pranavian, flickr cc

Jeden ze szwajcarskich kantonów przeznaczy 2 mln franków na prace nad technologią przemysłowego magazynowania energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne. 

W projekt badawczy, który dofinansują władze szwajcarskiego kantonu Vaud, zaangażowany jest rodzimy producent baterii Leclanche, lokalny dystrybutor energii Romande Energie, a także politechnika z Lozanny (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne – EPFL). 

Do wspólnego przedsięwzięcia producent baterii Leclanche dostarczy system magazynowania energii bazujący na wykorzystaniu baterii litowo-jonowych, który zostanie podłączony do farmy fotowoltaicznej należącej do Romande Energie. 

REKLAMA
REKLAMA

Celem jest znalezienie optymalnego sposobu magazynowania energii z PV, dzięki któremu energia będzie oddawana do sieci w okresach największej konsumpcji. 

Badania nad magazynowaniem energii są częścią programu”100 millions pour les énergies renouvelables et l’efficacité énergétique”, w ramach którego rząd Szwajcarii chce opracować rozwiązania umożliwiające ewolucję szwajcarskiego systemu energetycznego w kierunku większego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. 

Oprócz środków na programy badawcze z zakresu OZE i efektywności energetycznej Szwajcaria oferuje też m.in. dopłaty do montażu instalacji fotowoltaicznych i termomodernizacji budynków. 

gramwzielone.pl