Komisarz UE odpowiada prezydentowi Dudzie: wszyscy inwestują w OZE

Komisarz UE odpowiada prezydentowi Dudzie: wszyscy inwestują w OZE
Miguel Arias Canete / Partido Popular, flickr cc

Unijny komisarz ds. klimatu i energii Miguel Canate odpowiedział wczoraj na wyrażoną przez nowego polskiego prezydenta krytykę polityki klimatycznej i wezwanie do jej weryfikacji.

Kandydatura Canate na stanowisko komisarza ds. klimatu i energii była wcześniej krytykowana przez środowiska ekologiczne za jego konserwatywne stanowisko ws. zmian klimatu oraz związki, jakie miał z branżą paliwową. Teraz Hiszpan broni jednak polityki klimatycznej wypracowanej przez Unię Europejską.

Podczas wczorajszej konferencji Canate ustosunkował się do krytyki unijnej polityki klimatycznej, którą w ostatnich wywiadach dla Financial Times i Politico wyraził prezydent Andrzej Duda.

REKLAMA

Unijny komisarz odpowiedział, że Unia Europejska posiada już swoją politykę klimatyczną, którą państwa członkowskie zaakceptowały podczas ubiegłorocznego szczytu UE. W październiku ubiegłego roku szefowie państw UE-28 zaakceptowali nowy unijny cel redukcji emisji CO2 o 40% do roku 2030 w porównaniu z poziomem emisji z 1990 r.

Miguel Canate w komentarzu nt. słów polskiego prezydenta stwierdził, że nie tylko Unia Europejska prowadzi politykę klimatyczną stawiając na odnawialne źródła energii, ale robią to też inne kraje.

REKLAMA

Wszystkie kraje idą w kierunku korzystania ze źródeł odnawialnych, tu nie chodzi tylko o Unię Europejską. Również kraje, które mają bardzo dużo paliw kopalnianych dokonują bardzo dużych inwestycji w źródła odnawialne – Polska Agencja Prasowa cytuje unijnego komisarza ds. klimatu i energii.

Canate wezwał też – w kontekście zaplanowanego na grudzień szczytu klimatycznego ONZ – do przyjęcia krajowych celów redukcji emisji CO2 przez państwa, które do tej pory tego nie zrobiły. Wśród nich wymienił Argentynę, Brazylię, Indie, Indonezję, Arabię Saudyjską, RPA i Turcję. 

Dodał, że takie cele przyjęli już najwięksi emitenci – Chiny, USA i Unia Europejska. Ostatnio do tego grona dołączyła Australia, której rząd wcześniej sprzeciwiał się zobowiązaniom dotyczącym redukcji emisji CO2. 

Celem grudniowego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w Paryżu, jest ustanowienie nowych globalnych zobowiązań w zakresie ograniczenia emisji CO2. 

Więcej na temat stanowiska prezydenta Dudy w kwestii klimatu we wczorajszym artykule: A. Duda: polityka klimatyczna UE jest nierozsądna

gramwzielone.pl