W tym roku Tauron może przyłączyć tylko ok. 35 MW OZE

W tym roku Tauron może przyłączyć tylko ok. 35 MW OZE
Tauron press

W tym roku spółka Tauron Dystrybucja zakładała przyłączenie do swoich sieci kilku tysięcy instalacji OZE głównie mikroinstalacji. Tauron zmienił jednak tą prognozę po przyjęciu ostatniej nowelizacji ustawy o OZE.

Przyjęta pod koniec 2015 r. nowelizacja ustawy o OZE przesuwa o pół roku termin wejścia w życie nowego systemu wsparcia w postaci taryf gwarantowanych dla producentów najmniejszych mikroinstalacji OZE o mocy do 10 kW, a także systemu aukcyjnego.

Pierwotna wersja ustawy o OZE zakładała wejście w życie tych systemów z dniem 1 stycznia 2016 r., jednak przygotowana na kilka dni przed końcem 2015 r. nowelizacja przesunęła ten termin na 1 lipca 2016 r.

REKLAMA
REKLAMA

Jak podaje wnp.pl, w 2015 r. spółka Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci około 1200 źródeł OZE, wśród których dominowały mikroinstalacje. Ich łączna moc wyniosła około 35 MW.

Na ten rok Tauron zakładał przyłączenie około 4 tys. instalacji OZE, jednak tą prognozę znacząco obniżył po przyjęciu grudniowej nowelizacji ustawy o OZE. Teraz Tauron Dystrybucja zakłada, że w 2016 r. przyłączy do sieci odnawialne źródła energii o łącznej mocy zbliżonej do mocy źródeł OZE przyłączonych w ubiegłym roku.

Inny operator sieci dystrybucyjnych – Enea Operator – podał, że w tym roku planuje przyłączenie niewiele większej mocy odnawialnych źródeł energii, która powinna wynieść około 40 MW.

gramwzielone.pl