REKLAMA
 
REKLAMA

Produkcja energii w Europie mniej „zielona”

Produkcja energii w Europie mniej „zielona”
Andrew, flickr cc

Według wstępnych danych Eurostatu w 2022 roku w Europie wzrosła produkcja energii z węgla brunatnego i produktów ropopochodnych, spadło natomiast wytwarzanie m.in. z elektrowni jądrowych. Nie udało się też wrócić do sytuacji z 2020 roku, kiedy w Europie ze źródeł odnawialnych wyprodukowano więcej energii niż z paliw kopalnych.

Rok 2020 był pierwszym w historii Unii Europejskiej, w którym udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym UE okazał się wyższy od udziału energii pochodzącej z paliw kopalnych – wyniósł 38 proc. Był to wynik wyższy o 1 pkt proc. od produkcji z elektrowni bazujących na paliwach kopalnych i o 13 pkt proc. od energetyki jądrowej.

Komisja Europejska w swoim raporcie podkreślała jednak, że wpływ na tę sytuację miało spowolnienie gospodarcze wynikające z pandemii, przekładające się na spadek konsumpcji energii w UE. Był to więc rok wyjątkowy.

REKLAMA

Teraz Eurostat przedstawił wstępne dane o wytwarzaniu energii w roku 2022. Wynika z nich, że produkcja energii elektrycznej brutto w UE spadła o 3 proc. w porównaniu z rokiem 2021. Porównanie zaś zeszłorocznego wyniku ze średnią z lat 2017–2019 pokazuje jeszcze wyraźniejszy spadek – o 3,9 proc.

Paliwa kopalne wiodą prym

W 2022 roku już drugi rok z rzędu największy udział  miksie energetycznym UE miały paliwa kopalne. Wygenerowały 1,11 mln GWh energii, co stanowi wzrost o 3,3 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Tymczasem odnawialne źródła energii wyprodukowały 1,08 mln GWh, co jest niewielkim wzrostem (o 0,1 proc.) wobec 2021 roku.

Wśród paliw kopalnych najbardziej zwiększyła się produkcja z węgla kamiennego (+10 proc.) i węgla brunatnego (+6,7 proc.)

REKLAMA

Spośród OZE natomiast największy wzrost zaliczyły w 2022 roku elektrownie fotowoltaiczne, z których produkcja energii zwiększyła się aż o 29,3 proc. Na drugim miejscu znalazła się energetyka wiatrowa ze wzrostem na poziomie 8,9 proc. W ubiegłym roku spadła natomiast produkcja energii elektrycznej z elektrowni wodnych (-17,7 proc.) – czego powodem miało być wyjątkowo gorące i suche lato – oraz biopaliw stałych (-7,4 proc.).

Sporo mniej energii wyprodukowały w ubiegłym roku także elektrownie jądrowe – ich wynik był o 16,7 proc. niższy w porównaniu z rokiem 2021 (609 tys. GWh). W zestawieniu ze średnią z lat 2017–2019 spadek wynosi aż 20,1 proc. Jako przyczynę tego stanu rzeczy Eurostat wskazuje przedłużające się prace konserwacyjne przy elektrowniach jądrowych i przestoje w ich działaniu.

 

Produkcja energii w Unii Europejskiej - wykres
Produkcja energii z różnych źródeł w Unii Europejskiej w latach 1990-2022 (ciemna zieleń – paliwa kopalne, jasna zieleń – OZE, czerwień – energia jądrowa). Źródło: Eurostat

Ile OZE w polskim miksie energetycznym?

Na początku tego roku Eurostat zestawił dane na temat poziomu konsumpcji energii z OZE w poszczególnych krajach europejskich. Polska znalazła się bliżej końca zestawienia.

Według unijnej agencji statystycznej w naszym zużyciu energii elektrycznej tylko 17,1 proc. pochodziło ze źródeł odnawialnych. Tymczasem w krajach przodujących na liście było to 76,2 proc. (Austria) i 75,7 proc. (Szwecja). Zdecydowanymi liderami są jednak dwa europejskie kraje spoza UE. Więcej na ten temat w artykule: Polska w ogonie UE w wykorzystaniu energii elektrycznej z OZE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Przykro, że w obliczu coraz szybciej postepujacych zmian klimatycznych spalając węgiel przczyniamy się szybciej do tej katastrofy.

Mi też przykro, że lewactwo w unii zamyka elektrownie atomowe

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA