Czesi wprowadzają maksymalną cenę energii dla firm

Czesi wprowadzają maksymalną cenę energii dla firm
Oleh Morhun, Unsplash

Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszony przez Czechy program wsparcia dla przedsiębiorstw, który ma na celu obniżenie ich rachunków za energię elektryczną i gaz.

Bruksela uznała za zgodny z unijnym prawem mechanizm wsparcia odbiorców energii i gazu, który przygotował rząd Czech. Budżet dopłat został określony na 19 mld koron, czyli około 3,52 mld zł.

Z dopłat będą mogły skorzystać działające na terenie Czech duże przedsiębiorstwa. Dopłaty będą miały formę bezpośrednich grantów, które zostaną przyznane w przypadku wzrostu cen energii elektrycznej i gazu w 2023 r. w porównaniu do cen z 2021 r.

REKLAMA

Czeskie firmy będą mogły skorzystać z dopłat w przypadku, gdy cena energii elektrycznej wzrośnie powyżej 2,5 tys. koron/MWh (około 463 zł/MWh), a cena energii gazu przekroczy 5 tys. koron/MWh  (około 926 zł/MWh).

Zgodnie z mechanizmem opracowanym przez czeskie władze spółki obrotu będą sprzedawać przedsiębiorstwom energię i gaz po wskazanych wyżej cenach. W zamian będzie im przysługiwać prawo do rekompensaty.

W Polsce dopłaty dla MŚP

W obliczu ubiegłorocznego kryzysu energetycznego i wzrostu cen energii także dla przedsiębiorstw w Polsce został wdrożony mechanizm maksymalnej ceny energii i przysługujących z tego tytułu rekompensat dla sprzedawców energii. Obejmuje on jednak mniejsze firmy, zaliczane do sektora MŚP.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą uchwaloną pod koniec ubiegłego roku maksymalna taryfa za prąd dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju w 2023 roku miała wynosić 785 zł/MWh. Natomiast po ostatnich zmianach w prawie firmy z sektora MŚP – jak również podmioty wrażliwe i samorządy – będą płacić za energię 693 zł/MWh, czyli tyle, ile wynosi cena dla gospodarstw domowych za energię zużytą powyżej progu zamrożenia ceny na poziomie z 2022 r.

Prąd dla przemysłu w Czechach tańszy niż w Polsce

Z ostatniego kwartalnego raportu Komisji Europejskiej na temat sytuacji na unijnym rynku energii elektrycznej wynika, że ceny energii dla odbiorców przemysłowych ze średnim rocznym zużyciem między 500 MWh i 2000 MWh w Czechach były wyraźnie niższe niż w Polsce. Wynosiły przeciętnie 8,23 eurocenta/kWh, podczas gdy w naszym kraju cena energii dla takich podmiotów była na poziomie 15,57 eurocentów/kWh. Średnia unijna wynosiła natomiast 21,41 eurocentów/kWh (te wartości nie uwzględniają podatku VAT i innych podlegających zwrotowi opłat).

Inaczej było w przypadku cen energii dla gospodarstw domowych, które w ostatnim kwartale zeszłego roku w naszym kraju były nieznacznie niższe niż w Czechach.

W Polsce średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zużywających 2,5–5 MWh energii rocznie wynosiła 14,66 eurocentów/kWh, a w Czechach było to 15,01 eurocentów/kWh (bez VAT). Ceny energii dla gospodarstw domowych w obu krajach były znacznie niższe od średniej unijnej, która w ostatnim kwartale zeszłego roku wynosiła 29,49 eurocentów/kWh.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.