Będą wyższe limity zużycia energii w gospodarstwach domowych

Będą wyższe limity zużycia energii w gospodarstwach domowych
Fot. Kancelaria Sejmu RP

Parlament przyjął regulacje, które zwiększają limity zużycia energii w gospodarstwach domowych, do których będą przysługiwać preferencyjne, zeszłoroczne ceny energii.

Wczoraj posłowie zakończyli prace nad nowelizacją przepisów podnoszących progi zużycia energii, do których będą w tym roku przysługiwać wybranym grupom odbiorców ubiegłoroczne ceny energii.

Nowa ustawa, która zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta, to nowelizacja przepisów uchwalonych pod koniec ubiegłego roku. Zgodnie z nimi od początku 2023 roku obowiązuje zamrożenie stawek za energię dla określonych grup odbiorców na poziomie z zeszłego roku.

REKLAMA

Zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych obejmowało dotychczas zużycie energii do rocznego wolumenu 2000 kWh. Teraz – po zmianie przepisów – próg zużycia zostanie zwiększony do 3000 kWh.

W przypadku gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi próg tegorocznego zużycia energii zostanie zwiększony do 3600 kWh, a w przypadku gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników – do 4000 kWh.

Z wyliczeń skupiającego państwowe koncerny energetyczne Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) wynika, że wprowadzenie wyższego progu zużycia energii (3000 kWh) sprawi, że gospodarstwa domowe oszczędzą na rachunkach za energię elektryczną w tym roku przeciętnie 3000 zł – według PKEE bez zamrożenia cen energii zapłaciłyby w 2023 roku nawet około 5700 zł.

W przypadku gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny zamrożenie cen energii do poziomu rocznego zużycia 4000 kWh na przełożyć się na oszczędności rzędu 4000 zł. Według PKEE bez zamrożenia cen energii odbiorcy z tej grupy zapłaciliby za energię w tym roku przeciętnie około 7600 zł, a dzięki niższym cenom zapłacą około 3600 zł.

REKLAMA

Jak informuje PKEE, energia zużyta poniżej limitu będzie kosztowała tyle, co w zeszłym roku, czyli około 41 gr za kWh netto. Te gospodarstwa domowe, które przekroczą podwyższony limit, za energię zużytą powyżej niego zapłacą około 69 gr za kWh.

Ponadto przyjęte w ubiegłym roku prawo przewiduje, że gospodarstwa domowe będą mogły zmniejszyć koszty energii o 10 proc., jeśli w okresie od 1 października 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Dodatkowy rabat zostanie rozliczony na rachunkach za energię w 2024 roku.

Nowe przepisy zakładają ponadto obniżenie od października ceny energii dla samorządów, podmiotów wrażliwych oraz małych i średnich firm z około 78 gr do 69 gr za kWh.

Różnica w cenach energii będzie pokrywana z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, który finansują wytwórcy energii, budżet państwa i – zgodnie z nowymi przepisami – także spółki węglowe, które mają przekazać do Funduszu część dochodów określonych jako „nadmiarowe”.

Nadmiarowe dochody takich podmiotów zostały określone w projekcie ustawy jako dochody, które przekraczają 120 proc. średnich dochodów osiągniętych w okresie wcześniejszych 4 lat.  Nadmiarowe dochody zostaną obciążone składką w wysokości 33 proc.

PKEE podkreśla w komentarzu na temat rozwiązań z tzw. Tarczy Solidarnościowej, która obejmuje zamrożenie cen energii, że dzięki nim detaliczne ceny netto energii elektrycznej w Polsce dla gospodarstw domowych są jednymi z najniższych w Europie. W przeliczeniu na euro mają wynosić około 0,1 euro/kWh, podczas gdy średnia w Europie – według wyliczeń Komitetu – wynosi około 0,25 euro/kWh.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.