REKLAMA
 
REKLAMA

Wodociągi Warszawskie produkują energię elektryczną

Wodociągi Warszawskie produkują energię elektryczną
Artur Malinowski, flickr cc

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie jest już w jednej trzeciej samowystarczalne energetycznie. To powoduje oszczędności w rachunkach za energię. Jak wodociągi produkują prąd?

W ubiegłym roku stołeczne MPWiK wyprodukowało blisko 60 GWh energii elektrycznej z własnych, głównie odnawialnych źródeł. To prawie jedna trzecia rocznego zapotrzebowania spółki lub roczne zapotrzebowanie 30 tys. gospodarstw domowych. Uwzględniając średnie ceny prądu, dzięki wykorzystaniu własnych źródeł energii MPWiK zaoszczędził w ubiegłym roku szacunkowo ponad 56,7 mln zł netto.

Energia ze ścieków i słońca

Wśród odnawialnych źródeł energii dla Wodociągów Warszawskich szczególne znaczenie mają ścieki z trzech oczyszczalni ścieków Czajka, Południe i Pruszków. W ubiegłym roku ze spalania biogazu wytwarzanego w procesie fermentacji osadów ściekowych spółka uzyskała 49 GWh energii elektrycznej. Obecnie trwa modernizacja oczyszczalni ścieków „Południe”, w efekcie czego zwiększy się produkcja biogazu.

REKLAMA

Energię wywarzają także panele fotowoltaiczne zainstalowane na terenie zakładu. W ubiegłym roku dzięki kolejnym inwestycjom fotowoltaika należąca do Wodociągów Warszawskich wytworzyła 5,5 GWh energii – trzykrotnie więcej niż w 2022 r.

REKLAMA

Kolejnym źródłem energii własnej dla przedsiębiorstwa jest turbina parowa w spalarni w zakładzie Czajka. Ona także dostarczyła wodociągom 5,5 GWh energii.

Wodociągi Warszawskie w ramach podpisanych listów intencyjnych z PGNiG Termika i Veolią Warszawa badają szersze możliwości odzysku ciepła ze ścieków komunalnych. Trwają prace nad instalacją do ogrzewania ciepłem uzyskanym ze ścieków wybranych budynków kampusu Politechniki Warszawskiej. W przyszłości opracowaną na Politechnice Warszawskiej koncepcję instalacji do odzyskiwania ciepła ze ścieków Wodociągi Warszawskie mogłyby wykorzystywać na szerszą skalę.

Zamknąć obieg

Wodociągi Warszawskie codziennie dostarczają mieszkańcom niemal 350 mln litrów wysokiej jakości kranówki, a także odbierają i oczyszczają ponad 500 mln litrów ścieków. Odzyskiwanie z nich energii elektrycznej, cieplnej, a w przyszłości także surowców to jeden z elementów transformacji spółki w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Oczyszczone ścieki już teraz są wykorzystywane w przedsiębiorstwie do procesów technologicznych, mycia urządzeń, podlewania zieleni i celów przeciwpożarowych. Spółka pracuje nad dalszym zwiększaniem produkcji energii i pod tym kątem modernizuje instalacje w swoich oczyszczalniach.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Dla wyolbrzymienia skali wody nikt rozsądny nie pokazuje 500 mln litrów tylko przynajmniej jednostkę m3.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA