REKLAMA
 
REKLAMA

Maspex zmodernizuje zakłady produkcyjne z finansowaniem EBI

Maspex zmodernizuje zakłady produkcyjne z finansowaniem EBI
Maspex

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wesprze znaczną kwotą inwestycje w poprawę efektywności energetycznej zakładów wiodącego producenta napojów i żywności w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej.

EBI udzielił finansowania w wysokości 42 mln euro Grupie Maspex – największej prywatnej firmie w branży spożywczej w Polsce oraz jednej z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wsparcie producent planuje przeznaczyć na inwestycje w swoich zakładach produkcyjnych. Obejmą one modernizację systemów energetycznych, produkcję energii ze źródeł odnawialnych, poprawę efektywności energetycznej oraz budowę oczyszczalni ścieków i recykling wykorzystanej wody. Inwestycje zostaną przeprowadzone w zakładach produkcyjnych w Polsce i Rumunii – regionach objętych polityką spójności UE.

REKLAMA

Nowe finansowanie jest kontynuacją trzech poprzednich umów EBI z Grupą Maspex o łącznej wartości 211 mln euro.

EBI wspiera RePowerEU

Grupa EBI wspiera unijny plan RePowerEU, który wśród priorytetów ma inwestycje w odnawialne źródła energii i poprawę efektywności energetycznej. Równolegle bank wspiera rozwój regionalny oraz rozwój przedsiębiorczości. W skład Grupy EBI wchodzą Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI). Grupa, której właścicielami są państwa członkowskie Unii Europejskiej, finansuje inwestycje mające na celu realizację polityki UE.

W ubiegłym roku finansowanie projektów wspierających powstrzymanie zmian klimatycznych stanowiło 55 proc. ogólnego finansowania EBI. Spełniało to zobowiązanie banku do przeznaczenia co najmniej połowy zasobów na działania przyczyniające się do łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich oraz do zdrowszego środowiska. EBI zobowiązał się do wsparcia inwestycji w zrównoważony rozwój klimatyczny i środowiskowy kwotą 1 bln euro w dekadzie do 2030 r.

REKLAMA

Grupa podpisała w 2023 r. nowe finansowanie o łącznej wartości 88 mld euro na ponad 900 projektów. Szacuje się, że zobowiązania te uruchomią inwestycje o wartości około 320 mld euro, wspierając 400 tys. przedsiębiorstw i 5,4 mln miejsc pracy.

Finansowanie dla Polski

W 2023 r. Polska otrzymała prawie 5,1 mld euro finansowania od Grupy EBI. Europejski Bank Inwestycyjny udzielił finansowania w wysokości 4,67 mld euro, a EFI  – 632 mln euro (z czego 255 mln euro przypadło na pokrywające się projekty). Zielone finansowanie dla Polski wzrosło do 52 proc. w 2023 r. (z 49 proc. ogólnego finansowania rok wcześniej).

EBI udzielił także finansowania Jeronimo Martins Polska – właścicielowi sieci sklepów Biedronka. W ubiegłym roku bank przyznał finansowanie w wysokości 1,5 mld zł na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej. W wyniku zawartej umowy na dachach sklepów sieci i jej centrów dystrybucyjnych pojawią się instalacje fotowoltaiczne. Więcej o tym w artykule: Biedronka zainwestuje w fotowoltaikę i umowy PPA.

Lider na polskim rynku napojów

Maspex jest największą polską prywatną grupą w branży spożywczej oraz jedną z największych w Europie Środowo-Wschodniej. Jak podaje firma, w 2023 r. przychody ze sprzedaży  wadowickiej spółki wyniosły ponad 15 mld zł. Produkty Maspex trafiają do ponad 60 krajów na całym świecie.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA